Grupa klubowiczów – Ryna (Renata Jeromin), Zocha (Renata Kocur), Jędrzej (Jędrzej Pisarek) i Ana (Anna Zachurzok) zawiązała inicjatywę i postanowiliśmy powalczyć o środki na realizację projektu letniego kina. Napisaliśmy wniosek i uzyskaliśmy dofinansowanie!

„Zróbmy sobie kino” w Chybiu

Od 20 czerwca AKF „Klaps” i GOK realizowały projekt „Zróbmy sobie kino”. Grupa inicjatywna napisała wniosek do programu „Działaj Lokalnie” i uzyskała dofinansowanie w wysokości 4 000 złotych. Zaplanowano szereg działań: urządzenie przytulnej przestrzeni, projekcje 4 ambitnych filmów w kinie plenerowym, 4 lekcje filmowe i wspólne tworzenie instalacji artystycznej. Projekt trwał do 20 października i przyniósł wiele pozytywnych obserwacji.

Co się wydarzyło?

Kupiliśmy kolorowe pufy, a GOK dołożył leżaki i skrzynki-siedziska i powstała ciekawa widownia z fajnym klimatem

28 czerwca odbyła się pierwsza lekcja filmowa, poświęcona tęczy, wolności i prawom człowieka. Mimo, że to był pierwszy tydzień wakacji w lekcji wzięła udział spora grupa zaangażowanej młodzieży!

15 lipca furorę zrobiła kolejna filmowa lekcja, w czasie której uczestnicy występowali przed kamerą i rozmawiali o tym, jak się robi film.

15 lipca odbyła się też pierwsza projekcja w plenerowym kinie. Pokazaliśmy film „C’mon C’mon”, który rozczulił i skłonił do pozytywnych refleksji zapełnioną widownię

16 lipca kilkanaście osób tworzyło instalację pod tytułem „Moje kino”. Było wyjątkowo twórczo i zaskakująco.

29 lipca pokazaliśmy film „Palm Springs”, nieco lżejszy i bardziej wakacyjny, który przyciągnął wielu widzów. Było super!

5 sierpnia zaprosiliśmy kinomanów na przepiękny film pod tytułem „Portret kobiety w ogniu”. Była to uczta wizualna, pasjonująca historia i niezwykle ważna wypowiedź o kobietach, kobiecości i miłości. 

26 sierpnia wyświetliliśmy „Szarlatana”, przeciwko któremu w planowanym terminie sprzysięgła się pogoda. Zgodnie z oczekiwaniami i ten film zachwycił widzów.

W czasie pleneru filmowo-fotograficznego (26 – 28 sierpnia) rejestrowaliśmy serię mini-wywiadów na temat naszych doświadczeń filmowych i kinowych.

20 września Renata Jeromin z grupą młodzieży zastanawiała się „Kim jest amator?” i opowiadała o  amatorskim ruchu filmowym jako zjawisku kultury lokalnej. Prowadząc lekcję filmową wykorzystała materiały i wnioski zebrane w pracy magisterskiej.

11 października znowu mierzyliśmy się z tematem „Moje kino” – kolejne osoby rozwinęły instalację

13 października lekcję filmową zrealizowała Renata Kocur. Przewrotnie ostatnia lekcja filmowa była poświęcona początkom kina. Ponadto grupa tropiła i rozszyfrowywała symbole pojawiające się w filmach i zrobiła najprostsze urządzenie optyczne czyli kamery otworkowe.

 

14 października instalacja artystyczna zawisła na klatce schodowej budynku, w którym obecnie mieści się AKF „Klaps” a także biura Urzędu Gminy, lokale usługowe, sklep. Nasze wypowiedzi o kinie zobaczy jeszcze wiele osób.

Fajnie było sobie robić kino w parku. Bardzo ciekawe były rozmowy o tym, jak lubimy oglądać filmy i w którym kinie oglądaliśmy swój pierwszy film. Mamy nadzieję, że lekcje filmowe przyniosły refleksję. I nie bylibyśmy sobą gdybyśmy nie zrealizowali filmu, choć go nie planowaliśmy.

I tyle, ale w przyszłym sezonie znowu zrobimy sobie kino!

 
Projekt „Zróbmy sobie kino” otrzymał dofinansowanie z Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej