Niezwykła wiadomość dotarła z Poznania. Festiwal Niezależnej Twórczości Osób Dojrzałych „Wyścig Jaszczurów” im. Franciszka Dzidy

Festiwal organizowany był do 2009 roku, ale zamarł na wiele lat, teraz jego animatorzy chcą go reaktywować i nadać imprezie imię… Franciszka Dzidy!

„Jest to pierwszy w Polsce festiwal i najprawdopodobniej jedyny w Europie, na którym swe filmy prezentują wyłącznie seniorzy” – napisał Jerzy Jernas prezydent Fundacji Obywatelskiej „Czas Jaszczurów”, w piśmie do „Spadkobierców Franciszka Dzidy”, które wpłynęło na adres jego brata, Jana Dzidy.

Podczas dwóch edycji tej imprezy prezentowane były filmy chybskiego reżysera, a w 2009 roku Franek osobiście wziął udział w festiwalu. Z koleji Jerzy Jernas przyznaje, że sam wywodzi się z amatorskiego ruchu filmowego. „Działałem w poznańskim AKF „AWA” i doskonale znałem Franciszka, bywając również na jego zaproszenie w Chybiu”

 

Festiwal ma być reaktywowany jeszcze w tym roku w listopadzie. Miejscem zdarzenia mają być Komorniki pod Poznaniem.

„Jest to radosna i dowartościowująca nas informacja. Oczywiście, działając w porozumieniu i imieniu wdowy Władysławy Dzidy oraz zasięgając opinii kolegów seniorów w klubie, wyraziłem zgodę, bo jest to ważne przypomnienie i uhonorowanie życiowego dorobku filmowego Franka i jego pozycji, jaką miał w Polsce. Widzę w tym wiele pozytywów, to cenna informacja” – podkreśla Jan Dzida.

 

 

Więcej o festiwalu przeczytacie na: https://jaszczury.com.pl/?fbclid=IwAR00b5RGHGEWhH0-7_pa4SVf4T38tPqaB3vudqbRVOg9DjMrlyjv3snewIw