Porozmawiajmy z Franciszkiem Dzidą

KSIĄŻKA JUŻ W SPRZEDAŻY!

Bardzo niedawno, bo w ubiegłym miesiącu pojawiła się nowa pozycja w „Biblioteczce Nowej Formacji”. Bohaterem książki jest Franciszek Dzida. Cieszymy się, dzielimy się z Wami tą wiadomością i zachęcamy do lektury. A tak o wydawnictwie pisze Autor:

„Porozmawiajmy z Franciszkiem Dzidą” to publikacja poświęcona twórcy Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps” w Chybiu.
„Wśród wielu publikacji na temat chybskiego Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps” trudno odszukać takie, które charakteryzują osobowość jego twórcy i szefa – filmowca i reżysera – Franciszka Dzidy. Tymczasem przez wiele dziesięcioleci (od 1986 roku) „Formacja”, a potem „Nowa Formacja” i będące częścią wydawnictwa „Okolice” systematycznie publikowały analizy twórczości F. Dzidy, wywiady z nim, jego własne opracowania, a także omawiały nieznaną szerzej pasję artysty – malarstwo. Zbiór tych tekstów w sposób niezwykły ukazuje tę wybitną postać. Opowiada o najważniejszym dziele artysty – scenariuszu jego życia” – czytamy we wstępie.
I pewnie tak jest, jak w cytowanym fragmencie. Na publikację złożyły się bowiem teksty, które w chwili ich powstania miały znaczenie tyle poznawcze, co eteryczne zarazem. Po wielu latach, a nawet dekadach, nabrały one zupełnie innego sensu.
Do powstania książki przygotowywaliśmy się od połowy zeszłego roku. W tym czasie dojrzewała jej konstrukcja i krystalizowała się idea opowiedzenia raz jeszcze, ale w zupełnie inny sposób, o tym człowieku, który całe swoje życie podporządkował sztuce.
– Gdy obserwuje się naszą rzeczywistość, jawi się ona jako bardzo smutna, dużo jest afer i tym podobnych zdarzeń. Chcę zająć się uczuciami, bo one mają w sobie więcej optymizmu. Uprawiam kino osobiste, które bazuje na własnej pożywce. Fabułę swego filmu po prostu muszę przeżyć. I razem z moim filmem przemijam i starzeję się. Nie wizualizuję cudzych pomysłów, ale sztukę uprawiam na własnym organizmie – mówił Franciszek Dzida w 2006 roku.
Chociaż artysta wspominał o przemijaniu, to zasadne wydaje się zachowanie w książce czasu teraźniejszego. Bo tak naprawdę myśli i idee są niezmienne i nieprzemijające.

***

„Porozmawiajmy z Franciszkiem Dzidą”. Rozdziały: I. Na początek; II. Porozmawiajmy z Franciszkiem Dzidą; III. W serdecznym lustrze; IV. Scenariusz. Na przykład ten; V. Ekspozycje; VI. Kontekst pierwszego ćwierćwiecza.
„Biblioteczka Nowej Formacji”, luty 2021, „Rewizyty II”. Format A5, 134 strony. Cena: 16 zł.