Prezentacje jubileuszowe nr 6
Klub pod Amfiteatrem
14 czerwca 2024/piątek
Godzina 19.00
Wstęp: 1 zł

Przed nami szóste już „Prezentacje jubileuszowe”, zapraszamy na otwarcie wystaw fotografii Danuty Szlauer pod tytułem „Przez Polskę w wolnej chwili” oraz Mai Kapias zatytułowanej „Natura w tańcu światła”. Pokażemy też kolejne filmy w cyklu „Z filmoteki AKF Klaps. Lata 1996 – 2000”. Spotykamy się w piątek 14 czerwca w Klubie pod amfiteatrem o godzinie 19.00. Bardzo nam na Was zależy, odwiedźcie nas.

 

Z FILMOTEKI AKF KLAPS. LATA 1996 – 2000
Koniec lat 90. można opisać kolejnymi tytułami filmowych zapisów dokumentalnych – „Zebranie w klubie” (1997), „Remont klubu” (1998) i „Jubileusz 30-lecia AKF „Klaps” w Chybiu”, czas trudny i przełomowy, koniec końców „Klaps” wyszedł z tej próby zwycięsko. W cyklu „Z FILMOTEKI AKF KLAPS. LATA 1996 – 2000” pokażemy filmy „Wyspa miłości” Franciszka Dzidy (2000), „Ginące domy” Józefa Brzóski (2000) i „Remont w klubie”, bo świetnie nawiązuje do naszej sytuacji.

 

Wyspa miłości (2000 rok, 32 min.)
Scenariusz, zdjęcia, reżyseria, montaż: Franciszek Dzida
Współpraca: Józef Brzóska, Anatol Dąbrowski
Występują: Wioletta Michalska, Magdalena Kidoń
U progu XXI wieku tęsknoty za światem pełnym harmonii i miłości są nadal niezwykle aktualne, aczkolwiek coraz trudniej przychodzi je artykułować, a jeszcze trudniej nadać im realny kształt. „Wyspa miłości” jest w pewnym sensie „zapisem niezgody” jej autora na życie bez miłości, szacunku, marzeń. „Wyspa miłości” jest obrazem paradokumentalnym; w sceny wplatane są drastyczne migawki z programów telewizyjnych. Autor po raz pierwszy sięgnął po poetykę surrealizmu i muzykę hip hopową. „Wszystko to tworzy mieszankę trudną do odbioru, wielopiętrową w swej wymowie”. Publiczność dobrze odbiera film, nie potrzebuje do niego przewodnika.
A. Herczyńska, 35 lat Amatorskiego Klubu Filmowego “Klaps”, s. 83

Remont klubu (1998 rok, 11:05 min.)
W czerwcu 1998 roku rozpoczyna się remont klubu. Ostatni raz malowano pomieszczenia klubowe w 1985. Architekt wnętrz, znany artysta Janusz Gębalski za przysłowiową złotówkę projektuje nowy wystrój klubu. Szczególne emocje budzi nowa kolorystyka, zaprojektowana dla całej stolarki, sufitów, ścian. Stolarka zyskała kolor stalowoniebieski, zaś ściany pomalowano w pasy w tonacjach liliowo-fioletowych. W pracach remontowych pomagali klubowicze, na filmie widać udzielającego się Rafała Cymorka.

Ginące domy (2000 rok, 10 min.)
Scenariusz, zdjęcia, reżyseria, montaż: Józef Brzóska
Występują: Krzysiu Jankowski, Wiktoria i Kamil Bilińscy, Ewelina i Zbigniew Francuzowie, Zuzanna Folek, Władysława i Józef Brzóskowie
Grantowy film oprócz zapisania dla potomnych ginącej architektury, posiada dodatkową wartość poetyckiego przekazu synchronii życia ludzkiego z życiem domu. Film został bardzo życzliwie przyjęty. Młode pokolenie, programowo poprawiające świat na lepszy i nowocześniejszy, otrzymało w tym filmie dodatkowe przesłanie: świat dla zachowania ciągłości potrzebuje zachowania z przeszłości myśli i wytworów ludzkich – PAMIĘCI. (Anna Herczyńska, 35 lat Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps”)