Godzina 19.00
O wystawie „Widziane trzecim okiem”
Wystawa przedstawia dorobek autora w zakresie fotografii. Tytuł podkreśla związek z techniką rejestracji obrazów, a więc z obiektywem aparatu fotograficznego, który zwykle bezwzględnie rejestruje to, co „widzi”. Stąd oglądając gotowe zdjęcia, często dostrzegamy coś, czego nie zauważyliśmy wcześniej, mimo że patrzyliśmy w tę samą stronę. Drugim odniesieniem jest jedno ze zdjęć wystawy, które prezentuje osobę jakby z o trzech oczach, co uzyskano przy wykorzystaniu pewnego zjawiska fizycznego. To zdjęcie też skłania do refleksji – czy widzielibyśmy więcej, czy bylibyśmy piękniejsi?
Prezentowane fotografie, w głównej części, zostały wykonane w okresie ostatnich 4-5 lat. Jednak w kilku przypadkach, w części refleksyjno-wspomnieniowej wystawy, fotografie mają po kilkadziesiąt lat, co autorowi przyszło z łatwością z racji długiego stażu filmowo-fotograficznego. W fotografii pejzażowej autor szuka piękna i klimatu w pozornie zwyczajnym otoczeniu. Unikając fotografowania atrakcji turystycznych i egzotyki, dąży jednak do uzyskania efektownych i poruszających fotografii. Od pewnego czasu w niektórych pejzażach akcentuje swoje zawodowe powiązanie z techniką. Uważa, że wtrącenia techniczne w krajobrazie, poniekąd go zaśmiecają, jednak współtworzą specyficzny klimat i stanowią nieodłączny element codziennego otoczenia. Do refleksji skłania też siła natury, która pochłania te sprzęty pokrywając je korozją i mchami, wtapiając je w swoją ulubioną kolorystkę zieleni i brązów. Pokazywanie równocześnie elementów starej techniki i pięknych widoków jest odbiciem jego przywiązania do obu tych rzeczywistości.
W zakresie fotografii portretowej autor ciągle poszukuje. Pokazane są cykle fotografii, będące śladem jego rodowodu filmowego, bo ma potrzebę przedstawienia kogoś lub czegoś w kilku ujęciach. Powstałe wówczas ciągi fotografii, przez spójność tematu i klimatu stanowią jakby sekwencję filmową. Oddzielnym nurtem jest jego fotografia publicystyczna. Prezentowane są próby zakomunikowania osobistych przemyśleń dotyczących współczesnych problemów, takich jak przemoc wobec kobiet, czy wątpliwości związane z niekontrolowanym rozwojem cyfrowych środków komunikacji.
Autor serdecznie zaprasza do obejrzenia wystawy.
Informacja o autorze wystawy „Widziane trzecim okiem”
Jan Dzida z filmem i fotografią jest związany od ponad 55 lat. Swoje umiejętności zdobywał i rozwijał w Amatorskim Klubie Filmowym „Klaps” w Chybiu, do którego wstąpił w 1969 roku i działa do dzisiaj. W latach siedemdziesiątych ubiegłego wieku ściśle współpracował ze swoim bratem Franciszkiem Dzidą, wiodącym i najbardziej znanym filmowcem z Chybia. Powstałe wtedy innowacyjne w formie i odważne w treści filmy uczyniły klub „Klaps” ważnym punktem na filmowej mapie Polski. Udało się przekroczyć, wydawało się, sztywne granice ruchu amatorskiego i nawiązać współpracę z reżyserami i aktorami kina zawodowego. Obejrzenie przez reżysera Krzysztofa Kieślowskiego filmu „Nietutejsza” (realizacja F. i J. Dzidowie) spowodowało powstanie jego autorskiego filmu fabularnego pt. „Amator”, który odniósł sukces międzynarodowy. Podobne owocne kontakty zostały nawiązane z Janem Nowickim, Piotrem Machalicą, Anną Guzik i z innymi ludźmi kina i teatru. Filmy klubu były wielokrotnie nagradzane na festiwalach i przeglądach kina niezależnego, krajowych i zagranicznych.
Aktualnie Jan Dzida zajmuje się głównie fotografią. W 2023 roku został członkiem Cieszyńskiego Towarzystwa Fotograficznego, które ma prawie 100 lat tradycji. Jego fotografie cechują się oszczędnym stosowaniem technicznych środków wyrazu, zwłaszcza unika elektronicznego przetwarzania i wzbogacania. Zajmuję się głównie pejzażem i portretem, ale czasami dotyka również tematyki publicystycznej, czy eksperymentu fotograficznego. Jego techniczne wykształcenie zawodowe, które jest równoległą pasją życiową, przejawia się w niektórych pejzażach świadomym zderzaniem obiektów technicznych z przyrodą. W fotografii portretowej na pierwszym miejscu stawia naturalność i przekazywanie emocji osoby fotografowanej, co wydaje się mieć związek z jego doświadczeniami filmowymi.
Bardzo ceni bliskie kontakty z osobami zainteresowanymi pracami fotograficznymi. W ostatnich latach miał indywidualne wystawy w: Galerii Akademickiej ATH w Bielsku-Białej, Centrum Effata w Drogomyślu, Domu Narodowym w Cieszynie, Centrum Kultury w Pawłowicach, Galerii GIL Politechniki Krakowskiej oraz Muzeum im. Gustawa Morcinka w Skoczowie.
Oprócz nagród i wyróżnień za swoje filmy posiada odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz ma wkład w uzyskaniu medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” przez Amatorski Klub Filmowy „Klaps” w 2019 roku.
RELACJA Z WYSTAWY:
Relacja Wojciecha Gazdy: