22 marca 2024, piątek, godzina 19.00, Klub pod Amfiteatrem, wstęp 1 zł

Prezentacja jubileuszowa nr 3

22 marca 2024, piątek, godzina 19.00, Klub pod Amfiteatrem, wstęp 1 zł

Pokażą się dwaj fotograficy – Marcel Matloch z najmłodszej grupy fotograficznej oraz Kacper Brzóska, który właśnie wrócił do klubu i dołączył do grupy dorosłych. Dwa różne zestawy, dwie różne fascynacje, dwie bohaterki – przyroda i motoryzacja, ale wspólna motywacja.

Filmowo będzie kolejna odsłona cyklu „Z filmoteki AKF Klaps”. Sięgniemy po filmy z lat 1981 – 1985. W tym okresie powstało 12 filmów, większość Franciszka Dzidy, ale kręcił również Józef Orawiec, Jan Rodycz i Zbigniew Wróbel.

  • Z filmoteki AKF Klaps. Lata 1975 – 1980
  • „Rajdy w pigułce”, wystawa fotograficzna autorstwa Kacpra Brzóski
  • „Rozumieć świat”, wystawa fotograficzna autorstwa Marcela Matlocha

 

 

  • Kacper Brzóska | Rajdy w pigułce |

„Rajdy w pigułce” to wystawa, w której chcę pokazać naturę tego sportu. Fotografie są z różnych lat oraz miejsc, niektóre z Chybia, a inne z rajdu, który odbył się 200 kilometrów stąd. Jest to, moim zdaniem, jednocześnie najbardziej niebezpieczny i najbardziej widowiskowy sport, w którym sprawdzany jest nie tylko czas przejazdu, ale też wytrzymałość załóg oraz „rajdówek”. W rajdach tak naprawdę może startować każdy, na zdjęciach pokazane są zawodowe maszyny budowane specjalnie na zamówienie jak i te amatorskie składane wieczorami w garażach. Myślę, że moje zdjęcia dobrze oddają prędkość z jaką jadą samochody rajdowe i to w jakich warunkach są przeprowadzane rajdy oraz zapał fanów tego sportu, którzy chętnie kibicują swoim ulubionym załogom.

Mam na imię Kacper, mam 19 lat. Fotografuję już od 10 lat, głównie plenerowo. Interesuję się fotografią i motoryzacją, lubię także łączyć te dwa zainteresowania. W „Klapsie” miałem dotychczas dwie wystawy fotograficzne i mam też kilka pomysłów na kolejne.

Kacper Brzóska

 

  • Marcel Matloch | Rozumieć świat 

    Moja przygoda z fotografią w AKF Klaps zaczęła się już prawie 3 lata temu. Od początku tej przygody wiedziałem, że  na moich zdjęciach chcę widzieć elementy natury. Odkąd pamiętam zawsze kochałem zwierzęta, lecz nie uwieczniałem  ich na zdjęciach, a teraz to robię i jeszcze lepiej widzę ich wielkie serca. Kiedy aparat trafia do mojej ręki, zaczynam inaczej spostrzegać świat, nagle przybiera więcej barw i po sekundzie słychać dźwięk migawki. Przez fotografię stałem się bardziej spostrzegawczy i lepiej rozumiem otaczający mnie świat.

    Dzięki fotografii poznałem wielu miłych ludzi, którzy wspierają moją pasję i takich ludzi znajduję w AKF Klaps. Jestem bardzo pomysłowym człowiekiem i często się zdarza, że fotografuję różne rzeczy kilka razy i zawsze to zdjęcie jest wykonane inaczej. Najbardziej w fotografowaniu przyrody podoba mi się to, że widać te dary, które dostaliśmy, widać piękno ziemi, widać niezliczone barwy, które na swój sposób dają ziemi pocieszenie, które sprawiają, że nasz świat nie jest tak ponury i to właśnie chcę przekazać osobom, które oglądają moje zdjęcia.

    Jestem bardzo wdzięczny wszystkim, którzy pomagają mi się rozwijać. Ucieszę się, kiedy przyjdziecie obejrzeć moją wystawę, ponieważ mam bardzo wielkie marzenia związane z aparatem i mam nadzieję, że uda mi się je zrealizować, ale jeszcze długa droga przede mną.

     Marcel

  • Z FILMOTEKI AKF KLAPS. LATA 1981 – 1985

Pokażemy filmy 16 mm i zrealizowane w technice video, która wkroczyła do „Klapsa” w 1985 roku. W tym czasie większość filmów realizował Franciszek Dzida, ale tworzyli też Józef Orawiec, Jan Rodycz i Zbigniew Wróbel, niestety nagrodzony „Walczyk” Rodycza nie zachował się, możemy natomiast pokazać „Karuzelę” Zbigniewa Wróbla czy „Kadrę” Józefa Orawca. Zobaczymy też filmy Franciszka Dzidy:   „Krawędź słońca” i „Wstałam o siódmej”.