19 stycznia 2024, piątek, godzina 19.00, Klub pod Amfiteatrem, wstęp 1 zł

PREZENTAJCE JUBILEUSZOWE – Spotkanie z „Klapsem”

Zaczynamy rok jubileuszowy i zapraszamy Was do wspólnego świętowania.

Każda klapsowiczka i każdy klapsowicz podejmuje wyzwanie artystyczne i przygotowuje projekt. Chcemy także przypomnieć, odkurzyć, pokazać fabularne filmy z tych 55 lat naszej działalności, szczególnie te, które są mniej znane, a także te znalezione i odkryte w zbiorach klubu. Marzymy o tym byście byli z nami i uczestniczyli w tych wydarzeniach – premierach filmowych, pokazach archiwalnych pereł i wernisażach.

Prezentacja jubileuszowa nr 1

19 stycznia 2024, piątek, godzina 19.00, Klub pod Amfiteatrem, wstęp 1 zł

  • Z filmoteki AKF Klaps. Lata 1969 – 1974
  • „Perukarka”, reżyseria Zbigniew Wróbel
  • Deszczowe miasto. Wystawa poplenerowa.

Zapraszamy serdecznie!

 

  • O filmie „Perukarka” reżyser:

Jest to film o ludzkiej pasji, która stała się nie tylko wykonywanym zawodem, ale i wykładnią życia. Pani Maria Dyczek jest takim wybranym przykładem, która ukształtowała i zmieniła swoje życie pod wpływem sprzyjających okoliczności i pomocy przychylnych jej ludzi. Człowiekowi z pasją łatwiej jest znieść wszystkie trudności losu i walczyć z nimi poprzez umiejętne dozowanie szczęścia bycia wolnym. 

To zapamiętanie się w swojej pracy jest lekarstwem na wszystko zło i drogą do rozwoju swojej osobowości, oraz umiejętnością dostrzegania wszystkich pozytywów życia jak piękno otaczającego nas świata i miłość bezwarunkowa do siebie i do innych ludzi.

  • O autorze: Zbigniew Stanisław Wróbel.

Niezależny realizator filmowy, twórca autorskich filmów i programów telewizyjnych dla polonijnej telewizji w New Britain, stan Connecticut, USA. Realizator filmów promocyjnych, reklamowych, dokumentalnych, fabularnych, reportaży okolicznościowych. Obecnie skupia się na reportażach i filmach dokumentalnych. Publikuje na YouTube i współpracuje z Regionalną Telewizją „Bielsko”. Związany z AKF „Klaps”.

 

  • Deszczowe miasto

Plener filmowo-fotograficzny odbył się 23 września (pierwszy dzień jesieni) w Bielsku-Białej, ten dzień był wyjątkowo deszczowy. Miasto w deszczu fotografowali: Zofia Lukasek, Marcel Matloch, Wiktoria Paszek, Kamil Drobik, Edyta Kozyra, Rafał Herok, Jędrzej Pisarek, Zbigniew Szweblik. Wystawa będzie miała charakter hybrydowy – pokażemy wydruki i slajdy na ekranie.

 

  • Z filmoteki AKF Klaps

Klub przez 55 lat zrobił setki filmów, nie tylko zrobił, ale i zachował. Filmy dokumentalne udostępniamy w Gminnym Archiwum Cyfrowym, zaś filmy fabularne zwykliśmy pokazywać podczas imprez i tak powstał „kanon” złożony z kilkunastu filmów, które są dobrze znane, ale poza tym zestawem jest jeszcze wiele utworów, które dotąd oglądało się rzadko lub wcale. Kolejny jubileusz wydaje się świetną okazją by zaprezentować odnalezione w zasobach filmowych utwory, albo te, które jakoś były omijane.

Przez kolejne miesiące będziemy wybierać i wyświetlać filmy z kolejnych „pięciolatek” klubu. Z lat 1969 – 1974 wybraliśmy: „Kasztany” Barbary Lach, „Koncert” Franciszka Dzidy, „Amazonki” Jana Dzidy, „Uczta I. Uczta II” Józefa Orawca, „Co w trawie piszczy” Franciszka Dzidy. Zapraszamy!