06.03 (wtorek) godz. 18.30

salka  AKF „Klaps”

Po projekcji filmu spotkanie autorskie z reżyserem

wstęp wolny

 „Szczęście świata” to pełna magii, humoru i wzruszeń historia mieszkańców niezwykłej kamienicy na Śląsku: pięknej Róży, zauroczonych nią mężczyzn i kobiet, zazdrosnych o jej wdzięk… Warszawski dziennikarz i bon vivant Sobański opuszcza stolicę, by przeprowadzić wywiad z autorem bestsellerowych przewodników, bijących rekordy sprzedaży. Choć sam pisarz skrzętnie ukrywa tożsamość, nieliczne tropy prowadzą do kamienicy na Śląsku, miejsca pełnego ludzi oryginalnych i wyjątkowych. Wśród nich są piękna Róża; obiekt męskich westchnień i damskiej zazdrości oraz ulegający jej urokom mężczyźni: ekscentryczny pasjonat botaniki Tomasz, „przyjaciel domu” Jan, matematyczny geniusz na posadzie windziarza Rufin, a także próbujący wyrwać się spod wpływów zaborczej matki nastolatek Harald. Chwile spędzone przez nich z piękną sąsiadką kuszą lekkością i swobodą, objawiając świat, do którego nie mieli dotąd dostępu. Jednak dziewczyna darzy uczuciem tylko jednego.  Pewnego dnia Róża znika z życia kamienicy, pozostawiając w sercach adoratorów ślad – puste miejsce, tęsknotę oraz uczucia, które w przyszłości odmienią losy każdego z mężczyzn.

Reżyser mówił w wywiadzie do „Magazynu Filmowego”: Byłoby fantastycznie, gdyby udało się wahadło popchnąć w stronę przeciwną. Proklamować rodzaj mody na piękno. I na opowiadanie o człowieku przy użyciu kategorii piękna.

Zapraszamy na piękny film o odmowie, na opowiadanie o dawnym Śląsku, z jego fascynującą polifonicznością, wielokulturowością i wielojęzycznością. A po filmie  – spotkanie z reżyserem Michałem Rosą.

Michał Rosa. Urodził się w 1963 roku w Zabrzu. Reżyser, scenarzysta, pedagog. Absolwent Wydziału Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz reżyserii na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Za film krótkometrażowy „Gry i zabawy wojskowe” był w 1991 roku nominowany do studenckiego Oscara. Zadebiutował w 1993 roku filmem „Gorący czwartek”, który przyniósł mu uznanie na festiwalu w Gdyni. Jego kolejne filmy – „Farba”, „Co słonko widziało” czy „Rysa”, zebrały szereg festiwalowych nagród. W 2016 roku miał premierę film „Szczęście świata”, doceniony za scenografię i muzykę na 41 FPFF w Gdyni.