Projekt zakończony
Ale Gminne Archiwum Cyfrowe działa dalej!
Gmina Chybie ma archiwum społeczne, dostępne, darmowe, współtworzone przez mieszkańców. Gminne Archiwum Cyfrowe jest wciąż rozwijane, wciąż pozyskujemy kolejne materiały, które opracowujemy i zabezpieczamy, i zamieszczamy w tej przestrzeni. Uruchomienie archiwum w czasie pandemii okazało się pozytywnym zrządzeniem losu.
Problemy i potrzeby.
Podczas przygotowań do obchodów jubileuszu 50-lecia klubu zauważyliśmy niewykorzystany potencjał AKF „Klaps” w zakresie ochrony dziedzictwa kulturowego. Brakowało szerokiego i otwartego dostępu do zbiorów archiwalnych klubu, społeczność lokalna w niewielkim zakresie miała możliwość stykać się i korzystać z własnej spuścizny historycznej. Brakowało przestrzeni, w której byłyby zebrane materiały wizualne, dotyczące historii, kultury naszej gminy. Wdrożenie projektu „Gminne Archiwum Cyfrowe. Tworzenie i uruchomienie ogólnodostępnego archiwum gminy Chybie” poskutkowało utworzeniem ogólnodostępnej platformy do gromadzenia i udostępniania zapisów wizualnych naszej przeszłości, na której z dumą prezentujemy dorobek dokumentalny AKF „Klaps” oraz owoce zaangażowania w proces zbierania wizualnych śladów historii mieszkańców gminy Chybie.
Zasoby i zaangażowanie.
Zbiór archiwaliów AKF „Klaps”, gromadzony przez 50 lat (filmy na taśmie 8 mm, 16 mm, taśmie video; fotografie, slajdy, negatywy), został opracowany, zdigitalizowany, zabezpieczony i jest udostępniany w przestrzeni GAC. Jest dostępny dla kazdego, bezpłatnie, bez wychodzenia z domu, w każdej chwili. Dzięki akcji pozyskiwania materiałów wizualnych znacznie poszerzyliśmy zbiory fotografii dokumentalnej. Szczególnie cenne są fotografie utrwalające obraz życia gminy sprzed lat 70. XX w. (kiedy nie istniał jeszcze AKF „Klaps”). W tę akcję, która wciąż trwa, łatwo się zaangażować wystarczy podjąć proste działanie czyli skontaktować się z GOK lub AKF „Klaps” i wypożyczyć zdjęcia czy przezrocza z domowego zbioru pamiątek. W projekcie współdziałali partnerzy z placówek edukacyjnych, instytucji gminnych, organizacji, którzy nie tylko przekazali zgromadzone materiały wizualne, ale także pomogli rozszerzyć listę kontaktów do osób posiadających interesujące fotografie, dokumenty, kroniki. Powstała wciąż otwarta lista zaangażowanych w rozbudowę GAC osób (dziś liczy 55 osoby). W realizację tego projektu włączyli się członkowie klubu, wykorzystując swoją wiedzę i umiejętności. Chybianie pozytywnie oceniają możliwości klubu w kontekście GAC (widać to chociażby w pozytywnych komentarzach i reakcjach na FB). W rozpowszechnianie materiałów zgromadzonych w GAC mocno angażuje się krąg osób w tym posiadacze popularnego profilu na FB „Z dziejów gminy Chybie”. Wydaje się, że poziom świadomości o wadze i znaczeniu materiałów wizualnych zgromadzonych w domach chybian zwiększył się znacząco, zaś realizatorzy są pewni, że archiwum będzie się doskonale rozwijać.
GAC i liczby.
Gminne Archiwum Cyfrowe działa na stronie internetowej Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps” od 24 września 2020 roku do końca maja 2021 roku stronę odwiedziło 9 773 użytkowników, którzy wygenerowali 39 301 odsłon. Spośród 9 773 wszystkich uczestników, aż 2 362 to osoby powracające, stale odwiedzające archiwum cyfrowe. Osoby najczęściej trafiają do GAC poprzez Facebooka (jest to 65% użytkowników), pozostałe 35% użytkowników to wyszukiwania organiczne (czyli wpisanej w wyszukiwarkę lub Google frazy: www.akfklaps.pl)
W każdym miesiącu można wyszczególnić katalogi z fotografiami lub filmy, które cieszyły się największą popularnością. I tak:
Wrzesień 2020 -> Jarmark świętojański 1980 (zdjęcia), 42 odsłony,
Październik 2020 -> „Dzień jak co dzień” (film dokumentalny), 487 odsłon,
Listopad 2020 -> 31 rocznica wyzwolenia Chybia (zdjęcia), 73 odsłony
Grudzień 2020 -> „Lekcja w szkole” (film dokumentalny), 190 odsłon
Styczeń 2021 -> „Wypadek” (film dokumentalny), 306 odsłon
Luty 2021 -> Remiza OSP Mnich – budowa (zdjęcia), 190 odsłon
Marzec 2021 -> „Klaps w Miliczu” (film dokumentalny), 1376 odsłon
Kwiecień 2021 -> „Cukrownia – migawki” (film dokumentalny), 717 odsłon
Maj 2021 -> „Wybory 1976” (film dokumentalny), 117
Oprócz tego, zawsze na trzech pierwszych pozycjach znajdują się zakładki: Archiwa Klapsu, Fotograficzne archiwa Klapsu oraz Filmowe archiwa Klapsu ( średnio ok. 800 wejść). Oznacza to, że odwiedzający przeglądają nie tylko najnowsze, ale również starsze fotografie umieszczone w GAC.
Film w gminie Chybie jest niezwykle ważny, o czym świadczy wysokie zaangażowanie oglądających Gminne Archiwum Cyfrowe. Znacznie częściej oglądają oni filmy niż fotografie. Wszystkie filmy w archiwum odtworzono 14 626 razy. Do najpopularniejszych należą: „Chybie – widokówka” (2118 wyświetleń), „Klaps w Miliczu” (1360 wyświetleń), „Jarmark Świętojański 1984” (1148 wyświetleń). Zdjęcia przeglądano 7 353 razy, do najpopularniejszych katalogów należą: Turniej piłki nożnej 1979 (547 wyświetleń), Bal szkolny (488 wyświetleń), Cukrownia Chybie zdjęcia najstarsze (463 wyświetleń).
Popularność Gminnego Archiwum Cyfrowego przeszła nasze najśmielsze oczekiwania, zainteresowanie odbiorców jest dla nas ogromnie ważnym sygnałem i potwierdzeniem celowości i znaczenia tego przedsięwzięcia.
Anna Zachurzok i Renata Jeromin