12 czerwca 2022
Godzina 18.00
Klub pod Amfiteatrem
Bilet 1 zł

 

„Pejzaż i portret – po porostu fotografia.” Wystawa Jana Dzidy

Klub pod amfiteatrem ma zaszczyt zaprezentować wystawę fotografii Jana Dzidy, ekspozycję można oglądać od 10 czerwca do 24 czerwca w godzinach pracy ośrodka kultury. Wernisaż wystawy odbędzie się 12 czerwca w niedzielę w Klubie pod amfiteatrem o godzinie 18.00. Bilet – 1 zł.

Zapraszamy serdecznie!

 

 

PEJZAŻ I PORTRET – PO PROSTU FOTOGRAFIA

Jan Dzida

O pejzażu

Dzięki umiarkowanemu klimatowi mamy w naszym kraju ogromne bogactwo pięknych widoków. Występują cztery, mocno różniące się, pory roku. Jak widać z moich zdjęć – jestem miłośnikiem naszych pejzaży. Unikam fotografowania tzw. atrakcji turystycznych, krajobrazowych i innych, zarówno w kraju jak i za granicą. Uważam, że te atrakcje były już tysiące razy fotografowane, zaś otaczające je hotele, kąpieliska, czy bary są prawie wszędzie do siebie bardzo podobne. Oczywiście fotografując nasze rodzime, często bardzo bliskie  krajobrazy i przyrodę też spotykamy się z pewną trudnością. Jest nią „opatrzenie się” tych obrazów, dlatego, że często je widzimy. Jednym ze sposobów pokonania tego problemu jest wyszukiwanie urokliwych, mało znanych miejsc. Wtedy zwykle jest szansa wykonania oryginalnego zdjęcia z „klimatem”, często odwołującego się do klasycznych malarskich kanonów piękna. Drugą drogą jest fotografia bardziej agresywna, akcentująca niestandardową kompozycję i specjalne operowanie światłem w celu wywołania silniejszych emocji estetycznych. W sumie, w moich pejzażach, sprowadza się to zawsze do zadania, aby to, co wydaje się dobrze znane pokazać w ciekawy, nowy i możliwie atrakcyjny sposób.

 

O portrecie

Można spotkać powiedzenie, że … sportretować człowieka, to znaczy opowiedzieć go… Wyraźnie jest tu zaakcentowane oczekiwanie czegoś więcej niż tylko osiągnięcia podobieństwa fizycznego do osoby fotografowanej. Chodzi o przekazanie czegoś, co określa się jako wnętrze, czy prawdę psychologiczną. Próbuję właśnie w ten sposób podchodzić do portretowania. Okoliczności, które sprzyjają wykonaniu dobrego portretu to brak pośpiechu, odpowiedni klimat oraz otwarcie się i wzajemna akceptacja osób po dwóch stronach aparatu fotograficznego. Choć zabrzmi to archaicznie dodam, że staram się, aby zdjęcie było proste i aparat „widział” głównie osobę, a nie strój, kosmetyki, fryzurę, czy biżuterię. Mimo tych „poważnych” celów portretowania, warto jeszcze pamiętać, że zdjęcie powinno być również atrakcyjne i miłe w oglądaniu. Pogodzenie tych wszystkich oczekiwań, poniekąd sprzecznych, jest dość kłopotliwe, ale moim zdaniem warto podejmować takie próby.

 

Na ile prezentowane fotografie są ciekawe i czy mogą się podobać – tę ocenę zostawiam Państwu.

     Zapraszam na moją wystawę.