Byliśmy, jesteśmy, będziemy

Byliśmy, jesteśmy, będziemy

Rok produkcji: 1973
Gatunek: dokument/fabuła
Realizacja: Józef Orawiec
Dane techniczne: czarno-biały, 8mm, 5:00 min

Fabularna etiuda filmowa jednego z członków klubu filmowego. Film przedstawia życie na wsi, począwszy od pracy na roli, a skończywszy na zabawie. Sielankowe sceny życia codziennego przeplatane są fragmentami zabawy. Cenny materiał archiwalny, z zachowanymi oryginalnymi planszami tytułowymi.


Zespół Chorus. Wrocław. Konfrontacje 1975

Zespół Chorus. Wrocław. Konfrontacje 1975.

Rok produkcji: 1975
Dane techniczne filmu: czarno-biały/kolor, 16 mm, 11:04 min.
Ekipa: członkowie AKF Klaps

To relacja z „Konfrontacji Ruchu Artystycznego Młodzieży” wielkiej, interdyscyplinarnej imprezy kulturalnej, która gromadziła różnorakie zespoły muzyczne, zespoły folklorystyczne, trupy teatralne, grupy fotograficzne i plastyczne. Na „KRAMIE” byli także uznani i wielcy twory, artyści i autorytety. W 1975 roku festiwal sztuki młodych ludzi odbywał się we Wrocławiu i Legnicy. W Konfrontacjach 1975 brali udział chybscy filmowcy i zespół „Chorus”. Klapsowicze uczestniczyli w KRAMie cztery razy.


Wystawa malarstwa Franciszka Dzidy

Wystawa malarstwa Franciszka Dzidy

 

Rok produkcji: lata 70.

Dane techniczne filmu: czarno-biały, 16 mm, 5:10 min.
Ekipa: członkowie AKF Klaps

Relacja filmowa z wystawy malarstwa jednego z założycieli AKF „Klaps” Franciszka Dzidy. Odbyła się najprawdopodobniej w budynku Politechniki w Bielsku-Białej (obecnie Liceum Ogólnokształcące im. Mikołaja Kopernika). Ludzie oglądają, rozmawiają, śmieją się i oddają sztuce. A na końcu czeka na nich bufet.


Konfrontacje w Kielcach

Konfrontacje w Kielcach.

Rok produkcji: 1976
Gatunek: dokument

Realizacja: Józef Orawiec
Dane techniczne: kolor, 16mm, 12:03 min

Archiwalny zapis Konfrontacji z roku 1976 odbywających się w Kielcach. Na filmie widzimy przygotowania do wydarzenia, ludzi oczekujących na rozpoczęcie imprezy oraz samych występujących przygotowujących się do pokazów artystycznych. Wśród wykonawców znajduje się chybski zespół „Chorus”.


Ćwiczenia filmowe

Ćwiczenia filmowe

Rok produkcji: lata70.
Gatunek: dokument
Realizacja: AKF „Klaps”
Dante techniczne: Czarno-biały, 16mm, 3:34 min

Krótki zapis z prób filmowych, gdzie autorzy najprawdopodbniej szlifowali swoje umiejętności oświetlenia planu filmowego. Widzimy przestawianie, ustawianie, podnoszenie i opuszczanie sprzętu oświetleniowego, a wszystko to w jednym, statycznym kadrze ukazującym modelkę.


Mecz piłkarski

Mecz piłkarski

Rok produkcji: lata 70.
Dane techniczne: czarno-biały, 16 mm, 7:05 min.
Ekipa: AKF „Klaps”

Opis filmu:
AKF „Klaps” realizując swoje cele i zamierzenia podejmuje się od początku swej działalności prowadzenia rodzaju filmowej kroniki gminy Chybie. Zapisując życie lokalnej społeczności, towarzyszy różnym jego przejawom, rejestruje także wydarzenia sportowe. Mecz „Cukrownika” przyciągnął filmowców i sporą publiczność. Realizatorzy wpadli na ciekawy pomysł i ustawili kamerę na dachu trybuny.


Klaps na Tule

Klaps na Tule

Rok produkcji: 1978
Gatunek: dokument
Dane techniczne filmu: czarno-biały, 16 mm, 8 min.
Ekipa: Zespół AKF Klaps

Opis filmu:
To zapis z wypadu na górę Tuł. Był to typowy plener filmowo-fotograficzny poświęcony eksperymentom artystycznym. Lecz był to plener wyjątkowy, bo zimowy. Uczestnikom towarzyszyła piękna pogoda, świetne humory i szalone pomysły – na przykład zjazd na sankach z kamerą. Jak podaje Anna Herczyńska w wydawnictwie jubileuszowym, pierwszy plener odbył się w 1976 roku. Z tego wyjazdu na Tuł z 1978 roku nakręcono materiał na ósemkach i Szesnastkach. Mamy oba.


Premiera filmu „Amator” reż. Krzysztof Kieślowski

Premiera filmu „Amator”

rok produkcji: 1979
dane techniczne filmu: kolor, 16 mm, 8:20 min.
ekipa: AKF „Klaps”

opis filmu:
Dokumentalny zapis przedstawiający jedno z najważniejszych wydarzeń w historii klubu, prapremierę filmu „Amator” Krzysztofa Kieślowskiego z 1979 roku. Impreza miała miejsce w sali widowiskowej cukrowni „Chybie” z udziałem reżysera Krzysztofa Kieślowskiego, Krzysztofa Wierzbickiego, Jacka Petryckiego i innych członków ekipy oraz pierwowzoru postaci Filipa Mosza – prezesa AKF „Klaps” Franciszka Dzidy. Sala jest wypełniona po brzegi.


Franciszek Dzida i Jan Dzida w programie "Tele-Echo"

Franciszek Dzida i Jan Dzida w programie „Tele-Echo”

rejestracja: 1974
dane techniczne filmu: czarno-biały, 16mm, 2:34 min.
ekipa: AKF „Klaps”

opis filmu:
W 1974 roku AKF „Klaps” obchodzi jubileusz pięciolecia działalności, ma na koncie sporo filmów o tematyce młodzieżowej i świetną renomę w środowisku. Ma wielkie plany i śmiałe zamierzenia. Ciekawą przygodą było zaproszenie Jan i Franciszka Dzidów do programu Ireny Dziedzic „Tele-Echo”. Bracia opowiedzieli o klubie, pasji filmowej, marzeniach i celach. Niestety „Klaps” dysponuje tylko niemym nagraniem.
Wikipedia pisze, że „Tele-Echo” było pierwszym talk-show w Polsce, nadawanym na antenie TVP1 od 26 marca 1956 do końca marca 1981. Był to autorski, cykliczny program prowadzony przez Irenę Dziedzic, która rozmawiała w studiu z zaproszonymi gośćmi na temat ich życia zawodowego i prywatnego. Przez krótki czas program współprowadzili też Edward Dziewoński, Adam Pawlikowski i Bohdan Tomaszewski. Pierwszymi gośćmi Ireny Dziedzic i Edwarda Dziewońskiego byli: aktorka Aleksandra Śląska oraz fryzjer Gabriel Sielski, u którego Dziedzic czesała się od 1948. W 1968 program stał się pierwszym w Polsce programem publicystycznym nadawanym w kolorze. W czasie 25-letniej emisji programu Irena Dziedzic przeprowadziła około 12 500 wywiadów. Był to najdłużej istniejący autorski program telewizyjny na świecie. Archiwa programu zostały zniszczone przez ówczesnych redaktorów TVP.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Tele-Echo


Wesele jakich mało!

WESELE JAKICH MAŁO

 

Od jesieni 1972 roku do wiosny 1973 roku prawie cała gmina żyła pewnym spektaklem, blisko 60 osób z wielu chybskich rodzin spotykało się na szkolnej sali gimnastycznej i ćwiczyło tańce, kwestie, elementy inscenizacji. Nad widowiskiem pracowały dwie konsultantki, specjalistki od regionalizmu, znawczynie miejscowych zwyczajów chybianka Otylia Pisarek i Ilona Iwanek z Cieszyna. Mowa o inscenizacji tradycyjnego wesela, nad którym między innymi czuwała Ewa Fober z Koła Gospodyń Wiejskich. To właśnie członkinie KGW namawiały Kajsturów, Francuzów, Czerwieńskich, Hnaupków i wielu innych do zaangażowania w przedstawienie zwyczajów, tradycji i obrzędów związanych z weselem na Śląsku Cieszyńskim. A czemu akurat wesele i czemu w Chybiu? A to za sprawą restauracji „Smakosz” i Mieczysława Matusiaka, który miał początkowo wziąć udział w telewizyjnym programie o zwyczajach kulinarnych Śląska Cieszyńskiego. I to pan Matusiak zaproponował redakcji ukazanie obyczajów kulinarnych związanych z tradycyjnym weselem, pomysł nie tyle chwycił, co okazał się wpłynąć na całą koncepcję. Weselisko się udało, spektakl wypadł znakomicie, tradycje, zwyczaje i potrawy zaprezentowały się okazale, bo wybór tej szczególnej okazji był po temu wyśmienity, telewizja nagrała program, „Klaps” nakręcił materiał i zrobił zdjęcia, no i powstał zespół regionalny. Film nakręcony wówczas przez telewizję regionalną nosi tytuł „Wesele jakich mało”, film wyreżysrowała Ewa Skuratko a nakręcił Marian Liberak. Warto zobaczyć ten dokument, bo nie tylko pokazuje zwyczaje weselne, ale świetnie oddaje nastrój i zaangażowanie rzeszy ludzi w duży projekt społeczno-kulturalny. Jest to też dobra okazja, żeby nie tylko zobaczyć, ale i usłyszeć, bo realizatorzy telewizyjnego dokumentu dysponowali lepszą techniką i mogli zarejestrować dźwięk. Zapraszamy do Gminnego Archiwum Cyfrowego na „Wesele jakich mało”.
Licencjodawcą filmu dokumentalnego „Wesele jakich mało” jest Telewizja Polska S.A. Oddział Terenowy w Katowicach.