Zapraszamy na otwarcie wystawy „Opowiadane fotografiami” Jana Dzidy.
5.09.2023, godz 18:00 – Cieszyn

Wernisaż jest połączony z otwarciem cyklicznych „Prezentacji” Cieszyńskie Towarzystwo Fotograficzne
📅 5 września 2023, godzina 18.00
🏠Galeria Ceglana, Cieszyński Ośrodek Kultury, Rynek 12, Cieszyn
Ekspozycja czynna do 30 września 2023.
O autorze: Z filmem i fotografią jest związany ponad 50 lat. Swoje doświadczenie zdobywał w Amatorskim Klubie Filmowym „Klaps” w Chybiu, do którego wstąpił w 1969 roku.
W latach siedemdziesiątych był autorem zdjęć do większości filmów zrealizowanych w klubie, również tych najważniejszych stworzonych z bratem Franciszkiem Dzidą – wiodącym filmowcem z Chybia. Współtworzył specyficzny kształt i styl twórczości tej grupy. Filmy klubu były wielokrotnie nagradzane na festiwalach i przeglądach kina niezależnego, najpierw krajowych, później również zagranicznych. Aktualnie Jan Dzida zajmuje się głównie fotografią. W swoich pracach stosuje oszczędne środki wyrazu, unikając elektronicznych korekt i przetworzeń. W fotografii pejzażowej szuka piękna i klimatu w pozornie zwyczajnym otoczeniu. Nie szuka egzotyki. Pociąga go pokazywanie przyrody nieco dzikiej, pozostawionej sobie. W niektórych pracach świadomie dąży do uzyskania wyrazistego efektu plastycznego, pewnej dekoracyjności. W fotografii portretowej najbardziej ceni naturalność i możliwość przekazania emocji osoby fotografowanej – nastroju chwili. Zwykle jego portrety są obrazami jakby wyjętymi z codzienności, co wydaje się mieć związek z jego doświadczeniami filmowymi. W ostatnim okresie, w fotografii portretowej jak i pejzażowej, podejmuje próby osobistej wypowiedzi na niektóre tematy nurtujące współczesnego człowieka. Posiada odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” oraz ma wkład w wyróżnieniu – medalu „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” otrzymanym przez Amatorski Klub Filmowy „Klaps” w 2019 roku.
Zawodowo był związany, od początku istnienia, z filią Politechniki Łódzkiej w Bielsku- Białej, a po jej przekształceniu, z Akademią Techniczno-Humanistyczną. Jest specjalistą w dziedzinie budowy pojazdów.