Niedzielnym punktem programu SFARTu był wieczór filmowy, który powstaje w ścisłej współpracy z Fundacją z Genewy, która w tym roku reprezentowali: Joanna Szpak, Just Ginter i Jules Le Guin.

W tym roku również trzeciego dnia Festiwalu skupiono się na dokumencie. Obejrzano razem na dużym ekranie 19 etiud filmowych różnych autorów i o zróżnicowanej tematyce dzieląc je na 3 główne bloki:

  • Filmy konkursowe
  • Pamiętając o mistrzach
  • Film i autor

Pamiętając o filmowcach-amatorach rozpoczynających dopiero swoją przygodę z kamerą co roku organizowany jest konkurs filmowy. Przy tej edycji konkursu dano twórcą zupełną wolność w doborze tematu prac. Wieczór filmowy rozpoczęto od przeglądu nagrodzonych etiud i ogłoszenia wyników. A jury w skład którego wchodzili zarówno członkowie Fundacji France Helvetia Polska jak i Stowarzyszenia Sfart przyznało nagrody w dwóch kategoriach. W kategorii młodsi twórcy:

  • I miejsce – Kuba Bortlik za film „Codzienna rutyna” – nagroda 340 zł

W kategorii starsi twórcy:

  • I miejsce ex equo – Daria Kokot za film „Szczypta Magii” – 330 zł
  • I miejsce ex equo – Maria Bolik za film „Przystań” – 330 zł

W tym roku nasi przyjaciele z Genewy zaskoczyli wszystkich niespodzianką. Przywieźli ze sobą dwie kolejne, ponadprogramowe nagrody, ufundowane przez szwajcarską firmę Visuals Switzerland. Akcesoria filmowe trafią zarówno do członków grupy fotograficznej C-41 i Sfarta, jak i do chybskiego Klubu Filmowego „Klaps” i będą mogły być nieodpłatne użytkowane przez dzieci i młodzież w Strumieniu i Chybiu!

Po tych wspaniałych nowinach wrócono do zaplanowanych punktów programu wieczoru filmowego kolejne etiudy filmowe. A było to 6 filmów z cyklu „Pamiętając o Mistrzach”, czyli wczesne dzieła znanych i docenianych w Polsce i na świecie postaci kinematografii takich jak Krzysztof Kieślowski, Józef Cyrus, czy Andrzej Brzozowski. Po filmowej uczcie płynnie przeszliśmy do cyklu „Film i autor”, czyli projekcji dzieł połączonych ze spotkaniem z ich twórcami. W tym bloku mieliśmy okazje obejrzeć etiudy, których autorzy byli z obecni, czyli m.in. Asi Szpak, Mariusz Gruszka, Julesa Le Guina, czy Pana Aleksandra Dyla. Mieliśmy okazję wysłuchać twórców i porozmawiać z nimi nie tylko o filmach.