Dzień jak co dzień

Rok produkcji:  lipiec/sierpień 1972

Gatunek: dokument

Dane techniczne filmu: cz-b, 8 mm, 12 min

Ekipa:

Scenariusz: Franciszek Dzida

Zdjęcia: Józef Orawiec, Jan Dzida, Franciszek Dzida

Opis:

Jest to realistyczny obrazek szarej codzienności i nudy małego osiedla. (z dokumentu „Powstanie i działalność Amatorskiego Klubu Filmowego „Klaps” w Chybiu. 1969 – 1973”)

Jeden z niewielu zrealizowanych przez Franciszka Dzidę dokumentów. Oglądamy obraz Chybia z przeszłości. Przesycony nudą nostalgii, której tyle posiadają małe, prowincjonalne miasteczka, leniwie, spokojnie toczy się czas, małe sklepiki, stacja kolejowa, kino, którego dziś już nie ma… Nie ma tu kolorowych, krzyczących plakatów, na brzydkiej tablicy ogłoszeniowej brzydki afisz reklamuje „Tydzień walki z chwastami”.

Ale jest tu w Chybiu – i jest w tym filmie – to, co niezbędne do życia: chleb i mleko. Jest to, co stanowi treść życia: praca, dziewczyna, za którą warto się obejrzeć i przyszłość – czyli maluchy w wózkach wygrzewające się na słońcu. Jest też to, co dla Chybia jest takie charakterystyczne: chybskie rowery i wciąż zamknięty przejazd kolejowy. Mimo, że z przeszłości, jest to również i mój obraz Chybia.

Tak w 1999 roku pisała Anna Herczyńska, dziś film ogląda się z niekłamaną przyjemnością. A Chybie? Chybie trochę się zmieniło…