Dożynki 1975
Rok produkcji: 1975
Gatunek: dokument
Dane techniczne filmu: czarno-biały, 8 mm, 14:30 min.
Ekipa: Zespół AKF Klaps

Opis:
Relacja z obchodów święta plonów. Uroczystości rozpoczynają się na placu przed bramą Cukrowni, zespół regionalny w ludowych strojach odprawia obrzędy, tańczy (ciekawa postać to mężczyzna w bardzo wysokim papierowym cylindrze), przedstawiciele lokalnych władz odbierają dożynkowe dary – bochny chleba i wieńce, dalszą część oglądają zza stołu. Wokół kręci się sporo widzów. Kolejny element dożynkowej obrzędowości czyli korowód objeżdża gminę. Orszak prowadzi spora grupa jeźdźców, pierwsza trójka wiezie flagi, za nimi jadą bryczki, powozy i wielkie drabiniaste wozy, wiele pojazdów ma pięknie udekorowane koła (plecionką z jasnej wstążki), w powozach i na wozach odświętnie ubrani uczestnicy, w regionalnych strojach a także instalacje np. kopy zboża, na jednym z
wozów jedzie orkiestra, na innym zespół regionalny. Jadą też traktory. Wzdłuż ulic Bielskiej i Cieszyńskiej spory tłum widzów. Trudno ustalić kiedy świętowano te dożynki (choć prawdopodobnie po 1973 roku, bo obchody uświetnia zespół regionalny), nie wiadomo też kim byli Gospodarze.
Nie zachowały się informacje o realizatorach, ani o roku powstania materiału.

 

Dzięki uprzejmości Pana Jana Szczypki wiemy, że dożynki przedstawione na fotografii odbyły się we wrześniu 1975 roku. Gospodarzami byli Państwo Ewa i Karol Gabrysiowie z Mnicha. Pan Jan rozpoznał również, że mężczyzna w wysokim cylindrze to był członek zespołu regionalnego Zygmunt Firganek.

 

Na filmie rozpoznał się Pan Marek Kicka, dzięki niemu znamy dokładną datę dożynek! Jest to rok 1975!