23 Piknik Filmowy z AKF „Klaps”

15-16.07.2022

Klub pod Amfiteatrem w Chybiu

 

W samym środku lata zapraszamy na naszą ulubioną imprezę kulturalną pełną filmowych i fotograficznych smaczków. Tradycją Pikniku jest wystawa fotografii – w sobotę zaprezentuje się dorosła grupa fotograficzna, która działa od października 2021, aż 10 autorek i autorów pokaże swe prace. Kilkoro z nich zadebiutuje artystycznie. Wystawa nosi tytuł „Życie jest zbyt krótkie, żeby odkładać wszystko na później”. Przypomnimy sobie etiudy zrealizowane na plenerach w Soblówce i Cieszynie oraz debiut fabularny Michała Mrzyka, będą też aż trzy premiery! Swój zapis z klubowego wyjazdu w Pieniny z 2019 roku pokaże Józef Brzóska, zobaczymy też fabułę Bartka Szczyrby pod tytułem „Zły sen” a na dokładkę monumentalny dokument fabularyzowany o Franciszku Dzidzie w reżyserii Zbigniewa Wróbla. W tym roku także wydarzenia zaplanowane w projekcie „Zróbmy sobie kino” i pokaz filmu „C’mon C’mon” pierwszego z cyklu letnich pokazów filmowych a także filmowa lekcja i warsztaty twórcze o kinie. Szykujemy też piknikowy bufet. Będzie się działo!

Zapraszamy do obserwowania wydarzenia na naszym facebookowym profilu -> klik <-

 

15 i 16 lipca 2022/ piątek i sobota/Park i amfiteatr w Chybiu/wstęp wolny

 

Szczegółowy program:

PIĄTEK/15 lipca

19.30    FILMOWA LEKCJA/JAK ZROBIĆ FILM?/PROWADZI JĘDRZEJ PISAREK

(w ramach projektu „Zróbmy sobie kino”)

Film w całej swojej ponad 120. Letniej historii przeszedł bardzo długą drogę – od jarmarcznej ciekawostki, przez produkt komercyjny aż do produkcji aspirujących do miana sztuki wyższej. Mimo ogromnego upowszechnienia się kultury filmowej na świecie, wciąż panuje przekonanie że stworzenie własnej produkcji jest niezwykle trudne. Nawet w dzisiejszych czasach, gdy każdy w swoim telefonie posiada kamerę umożliwiającą rejestrowanie ruchomych obrazów… Okazuje się jednak, że nie jest to aż takie trudne.

Jędrzej Pisarek – absolwent Szkoły Filmowej im. Krzysztofa Kieślowskiego w Katowicach, Klapsowicz od lat 10. Zafascynowany kinem,  obecnie pełniący rolę instruktora w AKF „Klaps”.

 

20.30                     pokaz etiud AKF Klaps:

„Piknik”; „Siły natury”, real. Olga Pękala;

„Drogi Księżycu” real. Julia Władacz;

„Opowieści o Serowej Górze” real. Anna Zachurzok;

„Na smyczy, przez Soblówkę”; „Kalafior” real. Daria Kokot

 

21.15                      film „C’mon C’mon” reż. Mike Mills (2021)

(w ramach projektu „Zróbmy sobie kino”)

Wielki powrót Mike’a Millsa, twórcy niezapomnianych „Debiutantów”, a także spektakularny powrót na ekrany Joaquina Phoenixa, który w „C’mon C’mon” zagrał swoją pierwszą od czasów „Jokera” rolę, zaskakując i całkowicie redefiniując swój wizerunek. Jego bohater – Johnny, dziennikarz radiowy – uczy się uważnie słuchać, budować trwałe więzi, naprawiać błędy przeszłości i… przytulać. Kameralny, przepełniony czułością czarno-biały film Millsa buduje mosty pomiędzy pokoleniami, dodaje otuchy i przykleja plastry na nasze najdotkliwsze rany.

————————————————-

Projekt „Zróbmy sobie kino” otrzymał dofinansowanie z Programu „Działaj Lokalnie” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej

 

SOBOTA /16 lipca

14.00 – 16.00      WARSZTATY TWÓRCZE DLA WSZYSTKICH /„MOJE KINO – INSTALACJA ARTYSTYCZNA”

(w ramach projektu „Zróbmy sobie kino”)

 

18.30                     WERNISAŻ WYSTAWY DOROSŁEJ GRUPY FOTO AKF KLAPS

                „ŻYCIE JEST ZBYT KRÓTKIE, ŻEBY ODKŁADAĆ WSZYSTKO NA PÓŹNIEJ”

/Autorki i Autorzy: Edyta Kozyra, Magdalena Kolanek, Danuta Szlauer, Renata Jeromin, Sabina Ociepka, Natalia Palica, Kacper Pawełek, Jędrzej Pisarek, Łukasz Napora-Rutkowski, Tomasz Paszek/

 

19.30                     POKAZ ETIUD AKF KLAPS:

„Cieszyn – kształty” real. Bartek Szczyrba;

„Prostota” real. Daria Kokot;

„Kształt Cieszyna” real. Paulina Koszyk;

„Woda” real. Olga Pękala i Paweł Maciałowicz

„Guzikówka” reż. Michał Mrzyk

                              „AKF Klaps w Pieninach” real. Józef Brzóska (PREMIERA)

 

21.00                     PREMIERA FILMU FABULARNEGO: „ZŁY SEN” reż. Bartek Szczyrba

Fabuła o młodzieńczej miłości, dennych decyzjach i podwójnym życiu.

„Zły sen”, reż. Bartek Szczyrba

Realizacja przedstawia przyczyny i skutki podejmowania dennych decyzji. Główny bohater, w dosyć nietuzinkowy sposób, spędza czas dłuższej nieobecności rodziców. Nie waha się ani chwili przed wejściem w szemrane interesy. Wiedzie podwójne życie aby móc uciec przed problemami, tymi związanymi z życiem typowego młodzieńca, jak i z prowadzeniem własnego „interesu”.

Cała inicjatywa związana z filmem zaczęła się ponad 1,5 roku temu kiedy do głowy wpadł mi pomysł na, na początku, jedną scenę. Kiedy ów fragment znalazł się już na komputerze postanowiłem dokończyć, tym sposobem „obudziłem się” pół roku później na planie pierwszego średnioformatowego filmu.

 

 

22.00                     premiera „CHCIAŁEM BYĆ TYLKO BLISKO FILMU” reż. Zbigniew S. Wróbel

Film dokumentalny fabularyzowany o życiu i twórczości Franciszka Dzidy

„Chciałem być tylko blisko filmu”

Scenariusz, zdjęcia, montaż, reżyseria: Zbigniew Stanisław Wróbel

Muzyka: Eligiusz Badura, współpraca: Andrzej Mąka

W rolach głównych:

Franciszek Dzida

Grzegorz Sikora (narrator)

Maciek Michalik (mały Franciszek)

Jędrzej Pisarek (kinooperator)

Produkcja Stan Video-Film Production

2022

Fabularyzowany dokument opowiada o życiu i twórczości Franciszka Dzidy – filmowca amatora, który założył pierwszy wiejski klub filmowy w Polsce czyli AKF „Klaps” w Chybiu. Jego reżyser, samodzielny realizator filmowy, autor filmów promocyjnych, reklamowych, dokumentalnych i fabularnych, działał w klubie w latach 1985 – 1993, w latach 90. wyemigrował do USA. W 2021 roku pojawił się na powrót w klubie z projektem filmowym. Postawił sobie i wielu ludziom, którzy spotkali Franciszka Dzidę kilka ważnych pytań: kim był?, jak go widzieli? i co trzeba mieć aby stać się artystą?, z odpowiedzi, wspomnień, nagrań, zdjęć skomponował filmowy portret Prezesa AKF „Klaps”.

 

GALERIA Z IMPREZY: