PLAN PIKNIKU 

W piątek 13 lipca rozpoczniemy od „Niebanalnego pokazu filmu” Elwiry Surdy i Alfreda Sosgórnika, potem zaserwujemy dokumentalne dokonania klapsowiczów, zaprosimy Państwa na wernisaż wystawy Kacpra Pawełka a na deser podamy „Mentora” Jakuba Szczyrby. A drugi dzień imprezy, sobotę, spędzimy z reżyserką Kingą Dębską, młodzież popracuje na warsztatach, pokażemy świetny film „Moje córki krowy” i film dokumentalny autorki, będą mogli Państwo porozmawiać z Reżyserką podczas spotkania autorskiego, zaprosimy na wernisaż wystawy Renaty Jeromin a na koniec przypomnimy „Wolnych jeźdźców” Jędrzeja Pisarka. Zapraszamy!

Gościem specjalnym tegorocznego Pikniku jest Kinga Dębska, reżyserka filmu „Moje córki krowy”, „Hel” czy „Plan B”, ale również wielu filmów dokumentalnych – pełnometrażowa „Aktorka” powstała w 2015 roku, wcześniej były „Najbardziej lubię grać”, „Sześć oktaw”, „Józek i jego dzieci” czy „Para mieszana”. Reżyserka i scenarzystka poprowadzi warsztaty dla młodzieży związanej z AKF „Klaps”. Tematem zajęć będzie reżyseria, a także realizacja dokumentu. W ramach Pikniku odbędzie się także spotkanie otwarte z artystką. Będziemy rozmawiać o filmach „Aktorka” i „Moje córki krowy”. Klapsowicze będą mieli szansę kontynuować spotkanie z Twórczynią podczas spotkania klubowego.

Absolwentka kulturoznawstwa na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego (1996) oraz reżyserii w FAMU w Pradze (2007). Laureatka wielu nagród festiwalowych (m.in. za „Hel”, „Aktorka” oraz „Moje córki krowy”) oraz III Nagrody PISF (wspólnie z Miką Dunin) za scenariusz „Zabawa, zabawa” w konkursie „Script Pro” (2017).

Jak dotychczas największy sukces – zarówno artystyczny, jak i komercyjny – przyniósł jej film Moje córki krowy” (2015). Dębska otrzymała za niego Nagrodę Dziennikarzy oraz Nagrodę Sieci Kin Studyjnych i Lokalnych na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Tytuł wyróżniono także dwoma Orłami: za najlepszy scenariusz oraz nagrodą publiczności. Moje córki krowy zostały ponadto dostrzeżone i docenione w Chicago (Festiwal Filmu Polskiego w Ameryce, nagroda „Złote Zęby”, 2015), Moskwie (Nagroda Główna FFP „Wisła”, 2016) oraz na China Golden Rooster & Hundred Flowers Film Festival (Nagroda Publiczności, 2017).

Członkini Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Prywatnie matka aktorki Marii Dębskiej.

źródło:

https://www.sfp.org.pl/osoba,0,1,10553,Kinga-Debska.html#opis, https://pl.wikipedia.org/wiki/Kinga_D%C4%99bska

„Aktorka”

Pełnometrażowy, biograficzny film dokumentalny o zmarłej w 2010 roku Elżbiecie Czyżewskiej, jednej z największych polskich aktorek, ikonie urody lat 60. Odniosła wielką karierę w Polsce, ale autorzy filmu bardziej skupiają uwagę na jej próbach zaistnienia jako aktorka w Ameryce, po nagłej emigracji do Stanów Zjednoczonych wraz z mężem, amerykańskim dziennikarzem Davidem Halberstamem.

Przyjaciele i znajomi Elżbiety Czyżewskiej mówią bez upiększeń o jej nieudanym małżeństwie, o wygranej po latach walce z alkoholizmem, o próbach powrotu do Polski. To opowieść o losach aktorki na różnych etapach kariery: na szczycie, na dnie i pomiędzy.

Scenariusz: Maria Konwicka

Reżyseria: Kinga Dębska, Maria Konwicka

Zdjęcia: Radosław Ładczuk

(www.filmpolski.pl)

Dzień z Kingą Dębską jest częścią projektu „Ekspedycja do źródeł czyli dokument w Chybiu” , który dofinansowano ze środków Programu „Działaj Lokalnie X” Polsko-Amerykańskiej Fundacji Wolności realizowanego przez Akademię Rozwoju Filantropii w Polsce oraz Stowarzyszenie Cieszyńskiej Młodzieży Twórczej

 

PIKNIK FILMOWY Z AKF KLAPS 13 – 14 lipca 2018 (piątek i sobota)

Siedziba AKF „Klaps”, ul. Cieszyńska 2, Chybie

13 lipca piątek „dokument w roli głównej”

17:30 „Niebanalny pokaz filmu”, realizacja: Elwira Surdy, Alfred Sosgórnik

19:00 spotkanie z Autorką

19:30 wernisaż wystawy „Miasto w zenicie” Kacpra Pawełka

20:00 „Filmowe zapiski ze spaceru po krakowskim Kazimierzu”, prace zbiorowe

„Szczypta magii”, realizacja Daria Kokot

„Przystań”, realizacja Maria Bolik

„Codzienna rutyna”, realizacja Jakub Bortlik

„Nasza stadnina”, realizacja Rafał Przybyła

„Nowa era edukacji filmowej…”, praca zbiorowa

21:00 „Muzyczna herbatka u pani Zofii”, realizacja Mariusz Gruszka i Joanna Szpak

„Pan Emerich”, realizacja Mariusz Gruszka i Joanna Szpak

21:30 na dokładkę trochę fabuły: „Mentor”, reżyseria Jakub Szczyrba

14 lipca, sobota „dzień z Kingą Dębską”

13:00 – 18:00 warsztaty z Reżyserką dla młodzieży

17:30 projekcja filmu „Moje córki krowy”, scenariusz i reżyseria Kinga Dębska

19:00 otwarte spotkanie z Reżyserką Kingą Dębską

19:30 wernisaż wystawy „Portrety” Renaty Jeromin

20:00 pokaz filmu dokumentalnego „Aktorka”, reżyseria Kinga Dębska

21:30 pokaz filmu „Wolni jeźdźcy”, reżyseria Jędrzej Pisarek/spotkanie klubowe