JESIEŃ  `2020
realizacja projektu
„CHYBIE W STAREJ FOTOGRAFII I FILMIE”
od września `2020 – fotografie
od października`2020 – filmy

 

W ubiegłym roku organizując obchody  jubileuszu 50-lecia „Klapsa”, zaplanowaliśmy mnóstwo rzeczy, a jedno z zamierzonych zadań to „ogarnięcie” klapsowego archiwum. A klapsowe ARCHIWUM to nieprzebrana ilość zdjęć, slajdów, materiałów filmowych, plakatów, afiszy, ulotek, dokumentów, zapisków, kronik. Od dwóch  miesięcy klapsowicze porządkują, skanują, układają, przeglądają, czyszczą, przenoszą, katalogują, eksplorują i odkrywają historię Klapsa i Chybia zatrzymaną w przeróżnych formach, na zdjęciach, filmach, w dokumentach. Dzięki życzliwości mieszkańców naszej gminy, którzy w ostatnim czasie przekazali lub udostępnili do zdigitalizowania swoje prywatne materiały, udało się stworzyć sporych rozmiarów katalogi dokumentujące naszą gminę na przestrzeni ostatnich 100 lat.

Z całego zasobu archiwum, które wciąż jest organizowane, wybraliśmy  kilkadziesiąt katalogów i stworzyliśmy różnorodną ekspozycję zdjęciową  i filmową w postaci pokazów multimedialnych. Życie codzienne, pochody 1 majowe, dożynki gminne, wybory, uroczystości kościelne, akademie, zebrania partyjne itd,  czyli wszystko to co, działo się w gminie przed 1989 rokiem.  A wszystko to będzie można oglądać online na naszej stronie internetowej , bez konieczności wychodzenia z domu.  Mamy nadzieję, że oglądających, tak jak i nas, urzeknie możliwość cofnięcia się w czasie i wielka uroda tych wszystkich fotograficznych  i filmowych przejawów historii.

ZAPRASZAMY! Wejdźcie jesienią na stronę Klapsa! Oglądajcie i komentujcie dla nas!

 

Jeśli w Waszym archiwum domowym znajdują się materiały dokumentujące różne wydarzenia i życie codzienne naszej gminy sprzed 1989 roku, a masz ochotę podzielić się nimi z nami, zapraszamy do współpracy. Gwarantujemy zwrot materiałów oryginalnych wraz z kopią cyfrową, po digitalizacji.

Chętnych prosimy o kontakt pod telefonem 668 10 88 83