Zespół Szyfry i Chorus
W książce „Chybie. Dzieje gminy od czasów najdawniejszych do współczesności” Wojciecha Kiełkowskiego możemy przeczytać: „Przez jakiś czas przy Radzie Zakładowej działało kilka zespołów muzycznych: sekcja instrumentalna, zespół silnego uderzenia „Szyfry” i „Topazy” oraz chór dziecięcy” a dalej, że w latach 1975 – 1980 funkcjonował zespół „Chorus” liczący 4 członków. Zespół „Szyfry” był ambitnym i popularnym bandem, który tworzyli młodzi ludzie nie tylko z Chybia. Dziś historia i składy grup a właściwie rozróżnienie „Szyfrów” i „Chorusa” jest niezwykle trudne. Różne sekcje funkcjonujące w Zakładowym Domu Kultury przenikały się i uzupełniały, stąd materiał filmowy i fotografie zgromadzone w archiwum AKF „Klaps”. P.S. Bardzo prosimy o pomoc w odtworzeniu składów zespołów „Chorus” i „Szyfry”
Serdecznie dziękujemy Panu Tadeuszowi Pisarkowi za podzielenie się wspomnieniami i oddajemy mu głos.
Najpierw trochę o zespole „Szyfry”.
Zespół był prowadzony przez Leszka Janusza. Przez grupę „Szyfry” przewinęło się mnóstwo osób instrumentalistów i solistów. Trzon stanowił Leszek Janusz i Józek Krzyżanek / Kizia/. Przez jakiś czas śpiewał również Staszek Pietroszek, na gitarze grał Milan, na basie Piotr Tłoczek, na klarnecie Stefan /występuje na wielu zdjęciach/, no i do zespołu dołączyli też Tadeusz Pisarek /trąbka i akordeon/ oraz Adam Kobierski. Zespół zakończył działalność ok. 1971/72.
Zespół „Chorus”.
Na osobistą prośbę ówczesnego Posła Emanuela Mikołajczyka, w 1973 roku już jako instruktor muzyczny, zacząłem organizować zespół muzyczny w oparciu o Adama Kobierskiego i Józka Krzyżanka. Razem z Adamem ustaliliśmy nazwę zespołu, która brzmiała „Chorus „ i ta nazwa była prywatną własnością Kobierski-Pisarek. Zaczęliśmy od grania standardów jazzowych oraz nowych kompozycji Adama Kobierskiego. Po kilku miesiącach do zespołu, na własna prośbę, dołączył Leszek Janusz. Dołączyła też do nas jako wokalistka Barbara Daniel, później po mężu Kobierska. Tak powstał zespół w pięcioosobowym składzie, który uzyskiwał niemałe sukcesy. Oprócz dużej popularności wśród ówczesnych władz Cukrowni „Chybie” i władz środowiskowych, zespół „Chorus” zdobywał popularność w regionie Śląska Cieszyńskiego i skali całego kraju. Zespół „Chorus” przede wszystkim uświetniał imprezy kulturalno rozrywkowe organizowane przez Dom Kultury Cukrowni „Chybie”, gdzie miał sporo fanów. Zespół był też pozytywnie postrzegany przez Departament Przemysłu Spożywczego, co pozwoliło na zakup nowego sprzętu muzycznego.
Zespół „Chorus”, którego kierownikiem był Tadeusz Pisarek występował w składzie :
Adam Kobierski – piano, organy, klawikord, /dodatkowo sax/
Barbara Daniel – Kobierska – wokal
Józef Krzyżanek / Kizia/ – perkusja , wokal
Leszek Janusz – gitara basowa
Tadeusz Pisarek – trąbka, akordeon, inne klawiszowe
„Chorus” występował z dużymi sukcesami min.:
– w Czechosłowacji: koncert na jubileuszu klubu sportowego Jabłonków
– w Berlinie (NRD): 25 lecie NRD jesień 1974
– w krajowych przeglądach zespołów: w Malczycach, Wrocławiu, Milejowie
– w telewizji: udział w programie TV Łódź „pojedynki branż”, zaś ścieżka dźwiękowa nagrywana była w radio Katowice. Występ ze znanym zespołem „Laboratorium.”
Zespół „Chorus” działał też komercyjnie grając na balach, festynach czy weselach, co powodowało konflikty interpersonalne w zespole. Po 3,5 roku działalności zespół opuścili Adam Kobierski i Barbara Daniel- Kobierska. Wtedy do zespołu na rok dołączył Joachim Trembaczowski a cały wokal przejął Józek Krzyżanek. Po kolejnym roku nastąpiła zmiana pianisty na Wacława Bekiesza.
W 1978 rozpocząłem pracę jako nauczyciel muzyki we wszystkich szkołach w Chybiu, co w znaczny sposób utrudniało mi zajmowanie się zespołem „Chorus”, gdzie coraz bardziej narastały niesnaski. W 1979 przestałem być instruktorem muzycznym w DK Cukrowni Chybie i kierownikiem zespołu „Chorus”.
W zestawie zdjęć identyfikuję jako „Chorus” następujące zdjęcia o numerach:
3 /Wrocław/; 4 /Adam Kobierski/; 7 /Wrocław/; 8 Wrocław / Plac Solny/; 12 Topazy; 13 i 14 Barbara Daniel; 15 Wrocław; 16 Chorus – Barbara Daniel; 17 Józek Krzyżanek; 18 Chorus – Milejów; 19 post Chorus* 1979 L. Janusz, W. Bekiesz, J Krzyżanek, Tadeusz Mencnarowski; 10 Chorus – Malczyce; 21 Topazy; 26 Chorus / Wrocław/; 30 post Chorus*; 31 Chorus – J. Krzyżanek; 32 Chorus 1979 – końcowy skład L. Janusz, J. Krzyżanek, Tadeusz Pisarek, Wacław Bekiesz; 33 – post Chorus J. Krzyżanek, L. Janusz, Bolesław Noga, Tadeusz Mencnarowski.
*Post Chorus to zespół po moim odejściu w 1979r.