• Zwiastun daria
  • Ustka Daria na stronę większe Kopia
  • Ustka kuba B na stronę Kopia 2
  • Ustka Bartek oryginał Kopia 2
  • michal ustka 1

KLAPS W XXI WIEKU

Napisał

AKF „KLAPS" – KAWAŁ HISTORII

Amatorski Klub Filmowy „Klaps" założyło 3 młodych facetów, kolegów z fabryki, mieszkańców PRLu – Franciszek Dzida, Józef Orawiec i Kazimierz Pudełko w 1969 roku. Chcieli „popularyzować kulturę i sztukę filmową" . Ważnym a może najważniejszym wydarzeniem był zakup pierwszej kamery – kupili ją za własne pieniądze. Do dziś trwa więc spór: kto z założycieli jest najważniejszy? Czy ten kto najaktywniejszy artystycznie, czy ten kto wyłożył na kamerę, czy może ci, którzy ideę wspierają? Kiedy mieli już sprzęt, pomieszczenie w zakładowym domu kultury i cele - zaczęli, uczyli się, kręcili, organizowali. Szybko zostali przyjęci do Federacji Amatorskich Klubów Filmowych, natychmiast zaczęli podbijać obszar przeglądów i konkursów filmowych i zdobywać nagrody. Od początku mają też ambicję by i w Chybiu działał przegląd filmów. Zorganizowali 6 przeglądów. Kręcą na potęgę, wywołują ferment i skandale, ale przede wszystkim się rozwijają. W 1975 roku otrzymują pozwolenie i organizują I Krajowy Festiwal Filmów Fabularnych – FABUŁA Chybie. Klaps wciąż zdobywa nagrody i wyróżnienia, jest zapraszany na festiwale i przeglądy twórczości amatorskiej i o „Klapsie" robi się głośno w ówczesnych mediach. W 1978 trwa praca nad dokumentacją „Kolejna próba – z pamiętnika wiejskiego działacza". W latach 70. trwa czy rodzi się coś co jest bardzo ważnym elementem mitu klapsowego czyli przyjaźń z Krzysztofem Kieślowskim. W 1985 roku kolejne mityczne wydarzenie – wizyta w Danii. Klaps prezentuje w Danii swoje filmy, poznaje tamtejsze kluby filmowe, dokumentuje pobyt i zdobywa historię, która będzie opowiadana przez lata: do dziś „starzy" klapsowi cze wspominają Duńczyków i pobyt w Danii, rozmarzają się wtedy. W 1985 roku Klaps i Franciszek Dzida otrzymują bardzo ważna nagrodę – nagrodę miesięcznika „Kino". I znowu telewizja i gazety i sława, i kolejne zaproszenia i zaszczyty. W 1991 roku odbywa się ostatni IX Festiwal FABUŁA. A Franciszek Dzida coraz częściej bywa Ważnym Jurorem. Lata 90. to trudne lata, zdarzają się dwie straszne rzeczy: kradzież sprzętu filmowego i jeszcze gorsza – zderzenie z nowymi władzami i układami. Okazuje się że nie będzie pieniędzy na „Klaps", że nie będzie siedziby i że „Klaps" miałby przestać istnieć na progu trzydziestki. A potem jeszcze umiera Kieślowski. „Klaps" na przekór wszystkiemu przetrwał, w połowie lat 90. Zaczęła napływać nowa krew, potem zmieniła się dyrekcja GOK i wszystko się ułożyło. W 1999 roku znowu zjawia się Wierzbicki i pracuje nad filmem „Kieślowski i jego Amator", powstaje Galeria „Balkon" i zaczynają się wielkie obchody 30lecia klubu. Lata 90. To także czas, w którym coraz bardziej okazuje się, że „Klaps" to Franciszek Dzida i tak będzie jeszcze przez wiele lat.


Klaps filmował na taśmach 8 mm, 16 mm, na taśmie video. Potem wszedł w erę filmu cyfrowego i jakości HD. I zawsze nadąża za nowościami. Zawsze był i jest zapleczem oferującym dobre narzędzia do opowiadania o świecie za pomocą filmu. Klaps zdobył wiele nagród i wyróżnień zespołowych i indywidualnych. Wśród tych nagród są: nagroda miesięcznika „Kino", Srebrny Krzyż zasługi za wybitne osiągnięcia w dziedzinie upowszechniania kultury filmowej, Nagrody Specjalna Stowarzyszenia Filmowców Polskich. W latach 70. i 80. wiele filmów „Klapsa" zdobywało laury w przeglądach filmów amatorskich. Czterokrotnie filmy Franciszka Dzidy zakwalifikowały się do konkursu filmów amatorskich w Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni. Ostatni duży i ważny film Franciszka Dzidy i Klapsa"15 fotografii" był emitowany w Telewizji Cyfra +.


W „Klapsie" przez te 45 lat realizowało swoje pasje ponad 100 osób – robili filmy, grali w filmach, dokumentowali życie Chybia, opowiadali o swoim świecie, tworzyli naszą kulturę filmową. Ze spotkania tylu osób, pomysłów i energii powstało ponad 100 utworów - filmów i filmików. Od lat 90. Coraz ważniejsza w Klapsie jest fotografia. Zainteresowanym Klaps oferuje doskonalone wciąż zaplecze techniczne, świetnych instruktorów, a publiczności fajne miejsce i ciekawe okazje do spotkań i dyskusji.


Franciszek Dzida.

Twórca niezależny, autor ponad 70 filmów (wielu wspólnie z Janem Dzidą), zdobywca ponad 65 nagród (części z Janem Dzidą), członek Stowarzyszenia Filmowców Polskich. Pierwowzór „Amatora". O Franciszku Dzidzie pisała Anna Herczyńska: „Dla Franciszka Dzidy od początku nie istniała sztywna granica pomiędzy filmem amatorskim a profesjonalnym. Nieustająco poszukując metody na mówienie w filmie własnym głosem, bez naśladownictwa i zapożyczeń, stworzył autentyczne kino autorskie. W czołówce swoich filmów z reguły występuje jako reżyser, scenarzysta, operator i montażysta. W ostatnich latach także jako producent. Pracownia filmowa Dzida Film Production to kolejny krok na drodze do twórczej wolności." Bezkompromisowy. Uparty. Artysta. Człowiek, który poświęcił (dosłownie) swojej pasji, twórczości wszystko, co zwykle ludzie sobie cenią – spokój, wygodę, rodzinne szczęście, by robić filmy. Filmy Franciszka Dzidy są różne – lepsze i gorsze. Te pierwsze mają rys nowatorskich, eksperymentalnych nawet (Osty, Motyle, Impreza, Nietutejsza), te ostatnie to duże produkcje (Wędrowiec, Różowy klucz, 15 fotografii) mocno autobiograficzne, smutne, tragiczne. 

Franciszek Dzida to już legenda, człowiek-instytucja, osobowość, która przyciąga ludzi filmu. A może tak było zawsze? Bo od początku Klaps i Franciszek Dzida miał na celu sprowadzać do Chybia wielkich ludzi, wielki świat filmu, przybliżać go Chybiu w bezpośrednim kontakcie i oni przybywali przyciągani tym niezwykłym pomysłem stworzenia w malutkiej, nijakiej wsi klubu filmowego. Skrzętnie notowana lista tych, którzy w Klapsie i Chybiu bywali jest długa obejmuje kilkadziesiąt nazwisk reżyserów, filmowców, aktorek i aktorów, dziennikarzy i naukowców. Z ostatnich lat to: Jan Nowicki, Prof. Tadeusz Lubelski, Stanisław Zawiśliński, Beata Bereza i Grzegorz Szymanik, Wojciech Szwiec, Grzegorz Lato, Piotr Machalica, Anna Guzik, Kazimierz Kutz, Lech Majewski, Edwin Bendyk, Norbert Puliński. I wielu innych aktorki i aktorzy teatrów krakowskich i bielskiego (Grażyna Bułka, Katarzyna Litwin, Marek Litewka, Grzegorz Sikora, Marek Litewka, Cezary Chrapkiewicz, Kuba Abrahamowicz, Jagoda Kołeczek i inni). Najważniejsze nazwisko to jednak Krzysztof Kieślowski.


Krzysztof Kieślowski pojawia się w Klapsie za sprawą Festiwalu „Fabuła". Jest jurorem na II festiwalu w 77 roku. I okazuje się że wiejski działacz, wiejski filmowiec i jego szamotanina z rzeczywistością to doskonały materiał na film. I tak rodzi się Amator. I tak rodzi się związek Kieślowskiego z Chybiem. W 1979 roku w Chybiu odbywa się premiera filmu. Klapsowicze przyznają reżyserowi Medal „Przyjaciel Klapsa". Franciszek Dzida szczyci się tą znajomością i związkiem z Krzysztofem Kieślowskim, mawia, że nad klapsem unosi się duch wielkiego reżysera. Po śmierci Kieślowskiego powstaje film Wierzbickiego „Kieślowski i jego amator" i wtedy tez okazuje się że amatorów było dwóch. Ale tego z Oświęcimia nie uznajemy! Najważniejsze, że mamy naszą legendę, nasz mit. Wokół „Klapsa" zawsze było wiele fermentu. Wyjątkowy i dziś chyba jedyny wiejski klub filmowy jest znany w Polsce. Doczekał się wielu opracowań naukowych (głównie prac magisterskich, w tym jednej filmoznawczej na UJ), wzmianka o Franciszku Dzidzie znalazła się w Encyklopedii Kina pod red. Prof. Lubelskiego, związki Klapsa z Kieślowskim opisali Beata Bereza i Grzegorz Szymaniak w książce: „Nietutejsi. Kieślowski w Chybiu i inne opowieści", Klaps znalazł swoje miejsce w międzynarodowym projekcie „Entuzjaści" z 2005 roku, wreszcie opisano Klaps w kilku publikacjach jubileuszowych (ostatnia powstała z okazji 35lecia klubu)


A jak wygląda „Klaps" współczesny? Klaps, który znam z autopsji składa się z Franciszka Dzidy, wokół którego się kręci, który jest przyczyną i istotą, który ma plan i wizję, który robi wielkie filmy z wielkimi aktorami. Sama byłam na planach kilku z nich. Robiłam scenografię, a właściwie realizowałam nasza wspólną wizję scenografii, choć bardziej Franciszkową. Ale oprócz Wielkiego Franciszka wciąż działa klub. Klaps to miejsce, w którym co wtorek spotyka się grono najstarszych Klapsowiczów (pozostało ich 7) czasem dołączają do nich średniaki (moi rówieśnicy i odrobinę młodsi). Najmłodsi chodzą na warsztaty filmowe 2 razy w tygodniu. Raz w tygodniu odbywają się warsztaty fotograficzne, działa studio i ciemnia. Raz, dwa razy w miesiącu odbywa się wystawa fotograficzna, kilka razy w roku premiery filmowe. W czasie wakacji i ferii kreci się filmy (bo urlopy i wakacje od szkół i uczelni). W lecie odbywa się Piknik filmowy. Klaps po prostu nadal realizuje swoje najważniejsze cele: upowszechnia kulturę. Niestety Franciszek Dzida odszedł, ale myślę, że wiedząc, że jego idea trwa. Teraz po prostu kto inny będzie ją realizował.

Anna Zachurzok

Więcej w tej kategorii: EKIPA AKF KLAPS »

socialmedia

logo

ul. Cieszyńska 2   //  43-520 Chybie

Bądź zawsze na bieżąco