• Zwiastun daria
  • Ustka Daria na stronę większe Kopia
  • Ustka kuba B na stronę Kopia 2
  • Ustka Bartek oryginał Kopia 2
  • michal ustka 1

HISTORIA AKF KLAPS

Napisał

 

Amatorski Klub Filmowy"Klaps" został założony w 1969 roku przez młodych pracowników warsztatu mechanicznego cukrownii "Chybie" Franciszka Dzidę, Józefa Orawca, Kazimierza Pudełko. Inicjatorem zebrania założycielskiego i liderem grupy był Franciszek Dzida. Z początkowej formuły klubu dyskusyjnego, szybko został przekształcony w klub filmowy, działający na początku przy Cukrowni Chybie, później staje się częścią Środowiskowego Centrum Kultury w Chybiu, a w latach dziewięćdziesiątych Gminnego Ośrodka Kultury w Chybiu. Jest to jedyny do tej pory działający na wsi klub filmowy.

Amatorski Klub Filmowy "Klaps" działa w Chybiu nieprzerwanie od 1969 roku. Jest to nieformalna grupa amatorów i entuzjastów kina, filmu i fotografii. Obecnie klub zrzesza kilkanaście osób w różnym wieku, które znalazły w nim miejsce na realizację i rozwijanie swoich pasji i zainteresowań. "Klaps" jest ważnym ośrodkiem kulturalnym i edukacyjnym, który oddziałuje nie tylko na mieszkańców Gminy Chybie, ale swym zasięgiem obejmuje powiat i województwo. W ciągu swojej historii zanotował sukcesy i wydarzenia o randze krajowej i międzynarodowej. Ważna karta w dziejach klubu to przyjaźń z Krzysztofem Kieślowskim, który kręcąc "Amatora" wzorował się na postaci Franciszka Dzidy, czerpał z realiów funkcjonowania chybskiego Klapsa. AKF "Klaps" to fenomen i kulturowe zjawisko.

"Klaps" ma w swoim dorobku ponad 180 filmów na taśmie 8 mm, 16 mm, video i dvd, i pomysły na nowe filmy. Wiele produkcji AKF "Klaps" zostało dostrzeżonych i nagrodzonych blisko 70 razy. W ostatnich latach filmy "Klapsa" były kwalifikowane do festiwali filmów amatorskich: wrocławskiego Festiwalu Kina Amatorskiego i Niezależnego "KAN", warszawskiego Festiwalu Filmowego i Artystycznego "Lato Filmów", poznańskiego Festiwalu Niezależnej Twórczości Osób Dojrzałych "Wyścig Jaszczurów", Rybnickich Prezentacjach Filmu Niezależnego, czterokrotnie (2004, 2006, 2008, 2010) filmy Franciszka Dzidy zakwalifikowały się do konkursu kina niezależnego Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni. Ostatnim ważnym wydarzeniem jest w historii klubu prezentacja filmu "15 fotografii" w reż. F. Dzidy w stacji filmowej Canal Plus.

Klub jest animatorem życia kulturalnego i organizatorem zdarzeń kulturalnych, które swym zasięgiem obejmują, przede wszystkim, gminę Chybie oraz okoliczne miejscowości. W ciągu czterdziestu paru lat działalności zorganizowano 6 Przeglądów Twórczości Filmowej, 9 Festiwali Nieprofesjonalnych Filmów Fabularnych "Fabuła - Chybie", 11 Pikników Filmowych z AKF "Klaps". Ważnymi wydarzeniami są premiery filmów kręconych przez klapsowiczów, relacjonowane w lokalnych mediach. Premiery filmów Franciszka Dzidy gromadzą nawet kilkuset widzów, przyciągają prasę ogólnopolską i dziennikarzy telewizyjnych. W ramach klubu funkcjonuje galeria "Balkon", w której pokazuje się kilkanaście wystaw fotograficznych rocznie, często są wzbogacane pokazami multimedialnymi. Autorami wielu z tych wystaw są wychowankowie i członkowie klubu.

Niezwykle istotną gałęzią działalności klubu filmowego jest sprawowanie misji edukacyjnej. Początkowo członkowie klubu uczyli się i rozwijali we własnym zakresie. Od kilkunastu lat prowadzone są regularne zajęcia szkoły filmowej i koła fotograficznego, prowadzone przez instruktorów. W klubie organizuje się projekcje mistrzów kina z prelekcjami, spotkania z ludźmi filmu - reżyserami, aktorami, także z krytykami filmowymi. Klub wciąż potrafi przyciągnąć młodzież i zainteresować młodych ludzi filmem i fotografią, czego dowodem jest wiele ostatnich premier filmowych. Wielu z tych młodych ludzi, którzy w ostatnich 15 latach związali się z klubem przekształciło zainteresowania w sposób na życie. Wykorzystują pierwsze doświadczenia i zręby wiedzy zdobytej w AKF "Klaps", zrobili lub robią studia na kierunkach związanych z filmem lub fotografią, założyli firmy o profilu medialnym, prowadzą kina. Od samego początku istnienia AKF "Klaps" dokumentuje ważne wydarzenia w gminie Chybie. Przynajmniej dwa razy w tygodniu, od czterdziestu kilku lat, odbywają się regularne spotkania członków klubu.

AKF "Klaps" jest bohaterem książek - wydawnictw jubileuszowych (1994, 2006) Anna Herczyńska, "Ostatni z wielkich. Szkic do portretu Franciszka Dzidy" J.F. Lewandowskiego (1999), "Nietutejsi. Kieślowski w Chybiu i inne opowieści" B. Berezy i G. Szymanika (2009), "Kiedy trzeba wejść na górę. " autor Anna Herczyńska, artykułów w prasie lokalnej i ogólnopolskiej - artykuły publikowały: "Polityka", "Gazeta Wyborcza", "Głos Ziemi Cieszyńskiej", "Dziennik Zachodni", "Kronika Beskidzka", "Nowa Formacja", filmu dokumentalnego - "Kieślowski i jego Amator" - reż. K. Wierzbicki, prac magisterskich. Franciszkowi Dzidzie poświęcono hasło w "Encyklopedia filmu" pod red. prof. T. Lubelskiego. W 2004 roku rekwizyty, filmy i wypowiedzi członków klubu zostały włączone w międzynarodowy projekt, dotyczący amatorskiego ruchu filmowego, "Entuzjaści" Marysi Lewandowskiej i Neila Cumingsa, na który złożyły się instalacja, projekcje filmowe oraz archiwum. Jedną z ostatnich pozycji jest praca dyplomowa studentów PWSFTviT w Łodzi, reżysera Norberta Pulińskiego i autora zdjęć - Łukasza Rosenberga, film "Centymetr nad ziemią" poświęcony Franciszkowi Dzidzie.

Od ponad czterdziestu lat "Klaps" popularyzuje wśród dzieci i młodzieży Gminy Chybie nie tylko sztukę filmową i fotograficzną. Skupiający kilkanaście osób klub filmowy stał się ważną częścią życia społeczności naszej gminy i miał wpływ na szereg przedsięwzięć kulturalnych na przestrzeni ostatnich 40 lat.

Ponadto o klubie jeszcze...

Amatorski Klub Filmowy "Klaps" to bodaj jedyny wiejski klub filmowy, który może się poszczycić czterdziestoletnią historią, sporymi osiągnięciami i zasługami na polu rozwijania i propagowania amatorskiego ruchu filmowego. AKF "Klaps" jest zdobywcą wielu nagród indywidualnych i zespołowych. Jest zasłużonym animatorem życia kulturalnego w gminie, a przedsięwzięcia przezeń podejmowane mają także zasięg ponadregionalny. Na zaproszenie klubu odpowiadają wielcy ludzie filmu. Do współpracy przy produkcji kolejnych filmów udało się pozyskać wielkich polskich aktorów (Jan Nowicki, Anna Guzik, Piotr Machalica), a ekipa techniczna rekrutuje się spośród młodych profesjonalistów ze środowisk coraz większych miast - ostatnio byli to operatorzy z Warszawy. Klub ma szerokie grono bywalców i sympatyków, którzy entuzjastycznie reagują na propozycje kulturalne czy inicjowane działania. AKF "Klaps" z powodzeniem prowadzi działalność edukacyjną, propagując kulturę filmową, rozwijając zainteresowania fotografowaniem, wpływając na wybory, kształtując świadomość młodych ludzi z Chybia i okolicznych miejscowości w powiecie cieszyńskim. AKF "Klaps" chętnie odpowiada na zaproszenia instytucji związanych z kulturą w całej Polsce, jeżdżąc z odczytami i projekcjami filmów.

Chybski klub filmowy od wielu lat działa w amatorskim ruchu filmowym, podtrzymując jego tradycje, przyczyniając się do jego trwałości. Członkowie klubu doskonalą warsztat, reagują na przemiany techniki filmowej, z uwagą obserwują świat i z ogromnym zapałem robią filmy. Fenomen AKF "Klaps" dostrzegli autorzy projektu "Entuzjaści", który był pokazywany w Polsce, Europie i USA. Wielokrotnie o zjawisku kulturowym jakim jest AKF "Klaps" pisały poczytne czasopisma. Klub inspiruje dziennikarzy i publicystów do pisania książek, z których jedne (wydawnictwa jubileuszowe) funkcjonują na lokalnym rynku czytelniczym, a inne obejmują swym zasięgiem całą Polskę. Dzięki tym wydawnictwom, artykułom w gazetach, relacjom w telewizji AKF "Klaps" istnieje w świadomości wielu ludzi, jest zjawiskiem znanym i rozpoznawalnym. Mieszkańcy Chybia są dumni z AKF "Klaps", który od czterdziestu lat promuje ich miejscowość i wpływa na ich życie.

Opracowanie: Anna Herczyńska

socialmedia

logo

ul. Cieszyńska 2   //  43-520 Chybie

Bądź zawsze na bieżąco