• Zwiastun daria
  • Ustka Daria na stronę większe Kopia
  • Ustka kuba B na stronę Kopia 2
  • Ustka Bartek oryginał Kopia 2
  • michal ustka 1

Otwarcie wystawy historycznej "Powinniśmy wracać po swoich" Zgrupowanie partyzanckie NSZ "Bartka" 1945-1947

Oceń ten artykuł
(0 głosów)

Projekt badawczo-historyczny "Powinniśmy wracać po swoich" autorstwa Bogdana Ścibuta poświęcony jest osobom związanym z działalnością Zgrupowania Oddziałów Partyzanckich VII Okręgu Śląskiego Narodowych Sił Zbrojnych pod dowództwem kpt. Henryka Flame "Bartka". Składa się na niego zbieranie i utrwalanie relacji, fotografii, poszukiwanie z pomocą młodzieży miejsc pochówku poległych w walce i pomordowanych partyzantów i osób wspierających, identyfikacja rzeczywistych składów poszczególnych grup partyzanckich, opracowanie wykazu osób, które wspomagały działalność zgrupowania oraz osób wspomagających rodziny aresztowanych czy też zabitych partyzantów,

W ramach projektu przyotowana została wystawa pod tym samym tytułem w której pokazujemy część zebranych materiałów. Zawiera ona dokumenty, fotografie, zdjęcia oraz ustaloną do tej pory listę osób związaną ze zgrupowaniem NSZ. Wystawa od ponad dwóch lat pokazywana jest mieszkańcom Śląska Cieszyńskiego i Żywieczczyzny. Przybliża ona historię zgrupowania oraz pomaga nam zbierać dalsze informacje.

Podczas wernisażu wystawy GRH Beskidy przeprowadza prelekcję historyczną z udziałem rekonstruktorów w historycznych mundurach na temat zgrupowania partyzanckiego NSZ wraz z pokazem slajdów i filmów.

Wystawa oraz projekt "Powinniśmy wracać po swoich" realizowany jest przez członków Związku Żołnierzy Narodowych Sił okręgu Śląsk Cieszyński oraz Grupę Rekonstrukcji Histotycznej "Beskidy".

 

wstęp wolny

Dodatkowe informacje

  • Wernisaż: 09/09/2016 Galeria Balkon w AKF Klaps godzina 19.00
  • Wstęp:: wolny
Czytany 919 razy
logo

ul. Cieszyńska 2   //  43-520 Chybie

Bądź zawsze na bieżąco